Nasze projekty

Odzyskaj duchową siłę! Adwentowe propozycje Stacji7

Rok 2020 jest dla wszystkich szczególnie trudny. Jak w obliczu wszystkich przeciwności do końca nie stracić nadziei? Gdzie szukać radości, gdy większość z nas spędzi najbliższe święta bez najbliższych? Jak dobrze przygotować się na Święta Bożego Narodzenia? Oto nasze propozycje.

Reklama

Siła nadziei

Nadzieja. Potrzebujemy jej bardziej niż kiedykolwiek – przytłoczeni pandemią, ograniczeniami, brakiem możliwości spotkań z najbliższymi, wyjazdów, które otwierają przed nami piękno świata. Wciąż chcemy mieć nadzieję, że będzie inaczej, lepiej, “normalnie”.

Skąd czerpać nadzieję? Z odpowiedzią przychodzą słowa ojca Badeniego – charyzmatycznego dominikanina, który zmarł w 2010 roku w opinii świętości. 

Mam absolutną pewność istnienia paruzji, bez potrzeby poznawania dat. W tej wierze jest ogromna siła. Przynajmniej w moim przekonaniu jest to siła nadziei – mówił ojciec Badeni, i właśnie jego proroctwo nadziei wprowadzi nas w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia.

Reklama

Pierwszą z adwentowych propozycji jest najnowsza książka o. Joachima Badeniego i Judyty Syrek “Siła nadziei. Uwierzcie w koniec świata”, która wyrywa z apatii i poczucia beznadziei. I zaskakuje. Jej główny wątek stanowi pogłębiona teologiczna refleksja, poświęcona poważnym tematom ostatecznym, ta lektura odświeża ducha, zachęca do działania i w efekcie – zadziwiająco pokrzepia. Książka dostępna w przedsprzedaży TUTAJ.

Na bazie książki powstały rekolekcje video “Siła nadziei”, które prowadzi o. Tomasz Nowak OP  kaznodzieja, przeor klasztoru w Łodzi, twórca kanału na YouTube “Strefa Wodza”. Mądre oczekiwanie na powtórne przyjście Pana to jest dla nas dobra nowina. I ta dobra nowina może nas umocnić w walce, którą prowadzimy na co dzień. Może to jest też ważne w obecnych czasach i w naszej obecnej sytuacji, kiedy jesteśmy przygnieceni. Może właśnie szczególnie w tym czasie potrzebujemy dobrej nowiny o tym, że będzie koniec świata – zapowiada o. Nowak OP.

Reklama

Rekolekcje będą dostępne na kanale YouTube Stacji7 w każdą niedzielę i środę Adwentu o godz. 18.00.

Siła modlitwy

Jak należy stawać przed Panem, aby rzeczywiście się z Nim spotkać? Na to pytanie odpowie o. Adam Szustak OP w adwentowych spotkaniach na żywo, transmitowanych na kanale YouTube Stacji7 i Langusty na palmie. 

Rekolekcje potrwają 4 dni – od niedzieli 29 listopada do środy 2 grudnia. W niedzielę o godz. 20.00 odbędzie się transmisja na żywo Mszy św. z kazaniem wprowadzającym w rekolekcje. Przez kolejne trzy dni – od poniedziałku do środy – o godz. 20.00 transmitowana będzie konferencja wygłaszana przez ojca Adama Szustaka.

Reklama

Tematem rekolekcji będzie modlitwa i jej rodzaje: modlitwa błagalna, przebłagalna i modlitwa uwielbienia. Te trzy rodzaje modlitwy mają pomóc nam nauczyć się prawdziwie spotykać się z Bogiem. Bardzo chciałbym, abyśmy się przyjrzeli sercu, które staje przed Panem Bogiem – wyjaśnia ojciec Adam w zapowiedzi rekolekcji.

Siła Słowa

Kolejną z naszych propozycji jest sięgnięcie do SŁOWA. Słowo nie tylko ma moc, nie tylko cały czas jest aktualne, ale jest dla nas rzeczywistym spotkaniem z Panem i nieskończonym źródłem nadziei. Może w czasie pandemii, kiedy nie możesz brać udziału w Eucharystii czy uczestniczyć w rekolekcjach, w szczególny sposób pozwolisz Bogu na spotkanie z Nim w Jego Słowie? Może pozwolisz dać się Mu poprowadzić przez niedzielną Liturgię Słowa, by poprzez teksty, które na ten czas daje nam Kościół, na nowo zaufać Bogu i odkryć plan, jaki przygotował specjalnie dla Ciebie?

W każdą sobotę ukażą się materiały rodzinnych rekolekcji adwentowych “Jutro Niedziela”. Konspekt i materiały audio oparte na treści książki “Jutro Niedziela” autorstwa ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego, pomogą całym rodzinom w analizie Słowa Bożego i odkryciu w Nim sposobów na owocne spotkanie z Panem.

Siła działania

Choć ze względu na pandemię aktywność i działanie są mocno ograniczone, sposobów na aktywne spędzenie Adwentu nie brakuje. Jednym z nich jest Zdrapka Adwentowa, której twórcami są Justyna i Wojciech Wilczarscy oraz Karolina i Maciej Piechowie. 

Zdrapka ma dwie części. Na jednej stronie jest rysunek miasta, gdzie poszczególne domy są pokryte warstwą zdrapki. Są na nich numery od 29 (października) do 24 (grudnia). Każdego dnia Adwentu począwszy od niedzieli 29 listopada, kryje jakieś zadanie do wykonania. To przeróżne zadania – i takie, które dotyczą naszego serca i są bardzo indywidualne czyli np. przygotowanie do spowiedzi i sama spowiedź albo udział w rekolekcjach. Są też dotyczące wielu osób: na przykład przygotowanie do pojednania w rodzinie, pamięć o sąsiadach czy o swojej parafii. To również konkretne rzeczy do wykonania we własnym domu.

Ile to już razy obudziliśmy się w przeddzień ważnego wydarzenia, święta, wakacji z myślą „to już!?” nieprzygotowani na to, co nadchodzi? Ile to już razy był to adwent, o którym przypomniało nam się w jego pierwszą niedzielę? A gdyby tak w tym dziwnym roku nie zostać zaskoczonym i spokojnie wejść w ten święty czas? Zapraszamy do lektury tekstów Jak nie zepsuć Adwentu? oraz Zanim zaskoczy cię adwent – znajdziecie tam wskazówki, które pomogą dobrze i aktywnie przeżyć ten czas.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę