Nasze projekty
Reklama
fot. Markus Spiske/unsplash.com

Zanim zaskoczy cię Adwent

Ile to już razy obudziliśmy się w przeddzień ważnego wydarzenia, święta, wakacji z myślą "to już!?" Nieprzygotowani na to, co nadchodzi? Ile to już razy był to Adwent, o którym przypomniało nam się w jego pierwszą niedzielę? A gdyby tak w tym kolejnym dziwnym roku nie zostać zaskoczonym i spokojnie wejść w ten święty czas? Oto kilka pomysłów, jak można przygotować się na nadchodzący czas, żeby adwent nie zaskoczył nas jak zima drogowców.

Rekolekcje

Od nich warto zacząć. Zapewne w każdym kościele w okresie adwentu będą odbywały się rekolekcje. Również ich internetowa wersja oraz wszelkie inicjatywy – katechezy, konferencje zasługują na nasze uznanie i przypomnienie w tym czasie. Zanim usłyszymy pierwsze pieśni o oczekiwaniu dobrze zawczasu sprawdzić i wybrać rekolekcje, w których chcemy uczestniczyć. To, czy są nagrane kilka lat temu, czy będą na żywo ma zupełnie drugorzędne znaczenie. 

Kalendarz adwentowy albo zdrapka

Umówmy się, pudełeczka z okienkami i wątpliwej jakości wyrobami czekoladopodobnymi nie są tym, o co chodzi w kalendarzu adwentowym. Idealnie byłoby samemu zrobić taki, który będzie wspierał nasz rozwój duchowy i czas myślenia o narodzeniu Pana Jezusa.

Jak przygotować taki kalendarz? Zobaczcie tutaj!

Reklama

POLECAMY: Kalendarze adwentowe, które koło adwentu nawet nie leżały

Książki wspierające Adwent

Idąc krok dalej, może warto na ten czas przygotowania wybrać jedną lekturę, która będzie nam towarzyszyć. Mogą to być jedne z “rekolekcji instant”, które można chyba nazwać kultowymi. To spisane w formie pięknie wydanej książki odcinki cyklu “Nocny Złodziej„, prowadzonego przez o. Adama Szustaka OP. W tym czasie świetnie sprawdzi się też „Jutro Niedziela”, czyli książka, w której znajdziecie analizę czytań na każdą niedzielę. To publikacja, która może stać się punktem wyjścia do rozmów z dziećmi. Ponadto przeprowadzi Was wspólnie nie tylko przez adwent, ale i przez cały rozpoczynający się za chwilę rok liturgiczny.

Drzewko Jessego

To ciekawa propozycja zwłaszcza dla dzieci, które w nietypowy sposób mogą poznać przodków Jezusa i historię zbawienia. Adwentowe Drzewko Jessego powstaje bardzo prosto – trzeba wsadzić do wazonu gałązki drzewa, mając w pamięci fragment proroctwa z Księgi Izajasza, zapowiadający przyjście Jezusa: “Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” (Iz 11,1). Dzień po dniu czytamy z dziećmi o kolejnych przodkach Jezusa, a następnie zawieszamy na gałązkach symbole lub narysowane ilustracje do czytanego fragmentu.

Reklama

Zaplanuj roraty

Msze o Najświętszej Maryi Pannie, którą wprowadzili prawdopodobnie cystersi, ma już wielowiekową tradycję. Dla wielu osób adwent nierozłącznie wiąże się z codziennym wstawaniem „jeszcze przed świtem”, by roratami zaczynać każdy z dni oczekiwania.

Sprawdź już teraz, o której godzinie są roraty w Twojej parafii lub tam, gdzie chcesz w nich uczestniczyć. Można też spróbować uczestnictwa w nich online – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby towarzyszył temu zapalony lampion.

Adwentowy dziennik

Pogłębione przeżywanie Adwentu może pomóc zapamiętać prowadzenie dziennika, w którym będziemy zapisywać swoje myśli, modlitwy, historie. Uczenie się dostrzegania Boga w codzienności to ćwiczenie nie tylko na Adwent! Warto przygotować notes na takie zapiski już wcześniej. Można zacząć od wpisania w nim postanowienia na tegoroczny adwent i planu działania, by czas przygotowania do Bożego Narodzenia wykorzystać jak najlepiej.

Reklama

CZYTAJ: Wieniec adwentowy. Co powinno się w nim znaleźć?

Przygotowanie Adwentowej playlisty

To nie pomysł tylko dla fanów muzyki liturgicznej, ale dla każdego czytającego te słowa! Wiele dobrych i pięknych pieśni kościelnych i uwielbieniowych można znaleźć w sieci. Zanim zaczną nam rozbrzmiewać w uszach świąteczne piosenki, a później kolędy, polecam poznać pieśni adwentowe i może nawet stworzyć z nich playlistę. Słowa same zaczną nas przenikać. Jeśli nie macie pomysłu na taką playlistę, Stacja7 przychodzi z pomocą.

Sama mogłabym sobie wiele zarzucić, jeśli chodzi o wykorzystanie adwentu na przestrzeni ostatnich lat, ale pisząc te słowa robię pierwsze kroki, żeby nareszcie było owocnie. Udanego adwentu!

Tekst pierwotnie opublikowany 23 listopada 2020 roku

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja