Nasze projekty

Zanim zaskoczy cię adwent

Ile to już razy obudziliśmy się w przeddzień ważnego wydarzenia, święta, wakacji z myślą "to już!?" nieprzygotowani na to, co nadchodzi? Ile to już razy był to adwent, o którym przypomniało nam się w jego pierwszą niedzielę? A gdyby tak w tym dziwnym roku nie zostać zaskoczonym i spokojnie wejść w ten święty czas? Oto kilka pomysłów, jak można przygotować się na nadchodzący czas, żeby adwent nie zaskoczył nas jak zima drogowców.

Reklama

Rekolekcje internetowe/stacjonarne

Od nich warto zacząć. Zapewne w każdym kościele w okresie adwentu będą odbywały się rekolekcje. Również ich internetowa wersja oraz wszelkie inicjatywy – katechezy, konferencje zasługują na nasze uznanie i przypomnienie w tym czasie. Zanim usłyszymy pierwsze pieśni o oczekiwaniu dobrze zawczasu sprawdzić i wybrać rekolekcje, w których chcemy uczestniczyć. To, czy są nagrane kilka lat temu, czy będą na żywo ma zupełnie drugorzędne znaczenie. 

Kalendarz adwentowy albo zdrapka

Reklama
Reklama

Umówmy się, pudełeczka z okienkami i wątpliwej jakości wyrobami czekoladopodobnymi nie są tym, o co chodzi w kalendarzu adwentowym. Idealnie byłoby samemu zrobić taki, który będzie wspierał nasz rozwój duchowy i czas myślenia o narodzeniu Pana Jezusa. Dla zabieganych i lubiących gotowe formaty powstała Zdrapka Adwentowa, którą można zakupić za kilka złotych tutaj. Zdrapka przewiduje małe zadanie na każdy dzień adwentu, a jej idei towarzyszą 4 święci Kościoła. Warto zaopatrzyć się w nią wcześniej, by już w pierwszą niedzielę adwentu podjąć wyzwanie ze zdrapki.

Książki wspierające Adwent

Idąc krok dalej, może warto na ten czas przygotowania wybrać jedną lekturę, która będzie nam towarzyszyć. Mogą to być jedne z “rekolekcji instant”, które można chyba nazwać kultowymi. To spisane w formie pięknie wydanej książki odcinki cyklu “Nocny Złodziej„, prowadzonego przez o. Adama Szustaka OP. W tym czasie świetnie sprawdzi się też  Jutro Niedziela rok B, czyli książka, w której znajdziecie analizę czytań na każdą niedzielę. To publikacja, która może stać się punktem wyjścia do rozmów z dziećmi. Ponadto przeprowadzi Was wspólnie nie tylko przez adwent, ale i przez cały rozpoczynający się za chwilę rok liturgiczny.

Reklama
Reklama

Drzewko Jessego

To ciekawa propozycja zwłaszcza dla dzieci, które w nietypowy sposób mogą poznać przodków Jezusa i historię zbawienia. Adwentowe Drzewko Jessego powstaje bardzo prosto – trzeba wsadzić do wazonu gałązki drzewa, mając w pamięci fragment proroctwa z Księgi Izajasza, zapowiadający przyjście Jezusa: “Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” (Iz 11,1). Dzień po dniu czytamy z dziećmi o kolejnych przodkach Jezusa, a następnie zawieszamy na gałązkach symbole lub narysowane ilustracje do czytanego fragmentu.

Zaplanuj roraty

Reklama

Ze względu na sytuację, nie dla wszystkich może wystarczyć miejsca w pierwszym z brzegu kościele. Sprawdź już teraz, o której godzinie są roraty w Twojej parafii lub tam, gdzie chcesz w nich uczestniczyć. Można też spróbować uczestnictwa w nich online – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby towarzyszył temu zapalony lampion.

Adwentowy dziennik

Pogłębione przeżywanie Adwentu może pomóc zapamiętać prowadzenie dziennika, w którym będziemy zapisywać swoje myśli, modlitwy, historie. Uczenie się dostrzegania Boga w codzienności to ćwiczenie nie tylko na Adwent! Warto przygotować notes na takie zapiski już wcześniej. Można zacząć od wpisania w nim postanowienia na tegoroczny adwent i planu działania, by czas przygotowania do Bożego Narodzenia wykorzystać jak najlepiej.

Przygotowanie Adwentowej playlisty

To nie pomysł tylko dla fanów muzyki liturgicznej, ale dla każdego czytającego te słowa! Wiele dobrych i pięknych pieśni kościelnych i uwielbieniowych można znaleźć w sieci. Zanim zaczną nam rozbrzmiewać w uszach świąteczne piosenki, a później kolędy, polecam poznać pieśni adwentowe i może nawet stworzyć z nich playlistę. Słowa same zaczną nas przenikać. Jeśli nie macie pomysłu na taką playlistę, Stacja7 przychodzi z pomocą.

Sama mogłabym sobie wiele zarzucić, jeśli chodzi o wykorzystanie adwentu na przestrzeni ostatnich lat, ale pisząc te słowa robię pierwsze kroki, żeby nareszcie było owocnie. Udanego adwentu!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę