Małe zadania, które oczyszczą Twoje serce i przygotują na Boże Narodzenie

Dzień po dniu wykonuj małe zadania, które oczyszczą Twoje serce i przygotują na Święta Bożego Narodzenia. Nie poddawaj się, a w razie niepowodzenia pamiętaj, że kolejny dzień to kolejna szansa. O tegorocznej „Zdrapce Adwentowej” z jej twórcą Maciejem Piechem rozmawia Alicja Samolewicz-Jeglicka.

Reklama

Alicja Samolewicz-Jeglicka: Jak dobrze przeżyć Adwent?

Maciej Piech: Czas Adwentu to okres, kiedy jest naprawdę bardzo wiele do załatwienia. Począwszy od przygotowania naszych domów: sprzątanie, gotowanie potraw, kupowanie prezentów. Mamy wiele rzeczy na głowie. To bardzo dobrze, że przygotowujemy przestrzeń domową na święta. Ale często tak miałem, i wiem, że wiele osób również w moim otoczeniu tak to odczuwało – że zapominałem o przygotowaniu… serca. Myślę, że w tym roku może to być szczególnie utrudnione, bo wiemy, że w wielu parafiach rekolekcje się nie odbędą, a Msze święte są ograniczone. Stąd nasza propozycja – przygotowania swoich serc na święta. Jak to zrobić, by przeżyć indywidualne rekolekcje, a z drugiej strony mieć czas na przygotowanie naszego domu i otoczenia? To proste – wziąć udział w tegorocznej Zdrapce Adwentowej. Ma ona przygotować, dzień po dniu, poprzez małe zadania na przyjście Chrystusa.

Będziemy mogli się wzajemnie motywować. Myślę, że jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób jest zamkniętych w domach na kwarantannach czy izolacjach

Trzymam taką zdrapkę w dłoni. Jest dwustronna…

Reklama

Zdrapka ma dwie części. Na jednej stronie jest rysunek miasta, gdzie poszczególne domy są pokryte warstwą zdrapki. Są na nich numery od 29 (października) do 24 (grudnia). Każdego dnia Adwentu począwszy od niedzieli 29 listopada, kryje jakieś zadanie do wykonania. To przeróżne zadania – i takie, które dotyczą naszego serca i są bardzo indywidualne czyli np. przygotowanie do spowiedzi i sama spowiedź albo udział w rekolekcjach. Są też dotyczące wielu osób: na przykład przygotowanie do pojednania w rodzinie, pamięć o sąsiadach czy o swojej parafii. To również konkretne rzeczy do wykonania we własnym domu.

Ta zdrapka jest dla starszych czy dla młodszych?

Przeczytaj również

Zdrapkę stworzyliśmy w dwie rodziny. Pierwszy plan był taki, by były to zdrapki do przeżycia w rodzinie: dzieci z rodzicami. Ale im dłużej się nad tym zastanawialiśmy, tym bardziej zaczęliśmy siebie pytać – dlaczego nie dać takich zadań dla dziadka, babci, cioci czy wujka. I tak naprawdę to zadania dla każdego – od młodzieży po seniorów.

Reklama

Dlaczego warto się zaopatrzyć w taką zdrapkę i właśnie w taki sposób przeżyć Adwent?

Powstała wielka wspólnota osób, które w tym samym dniu będą starały się wykonać to samo zadanie, interpretowane oczywiście na swój sposób. Ale będziemy mogli się wzajemnie motywować. Myślę, że jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób jest zamkniętych w domach na kwarantannach czy izolacjach. To też ważna nauka tego czym jest porażka. Może się przecież okazać, że niektóre z tych zadań są zbyt wymagające albo nie starczy na nie czasu. Nie ma się co zrażać. Tak jak w życiu: jeśli coś dzisiaj mi nie wyszło, to jutro zacznę od nowa i spróbuję działać. To, co było, zostawiamy za sobą i kolejnego dnia zdrapujemy od nowa.

Reklama
Bardzo byśmy chcieli, by te zadania towarzyszyły każdemu przez cały dzień. Zachęcamy wszystkich do wieczornych refleksji i oddania tego Panu Bogu

Jeśli rano zdrapiemy zdrapkę, w ciągu dnia będziemy próbować wykonać jakieś zadanie to i tak wieczorem warto się na chwilę zatrzymać i porozmawiać albo pomyśleć o tym, co nam się udało a co nie i dlaczego…

Bardzo byśmy chcieli, by te zadania towarzyszyły każdemu przez cały dzień. Zachęcamy wszystkich do wieczornych refleksji i oddania tego Panu Bogu. To wszystko robimy ze względu na Niego, by nasze serce było gotowe na Jego przyjście. Niech ta „Adwentowa Zdrapka” stoi w widocznym miejscu, tak by rano rzucała nam się w oczy, by przypominała, że  tym czasie trzeba również oczyścić serce i przygotować się na przyjście Boga.


Zdrapka Adwentowa

Zdrapka Adwentowa to plansza zawierająca 26 specjalnych zadań do wykonania w czasie adwentu. Zadania pomagają przygotować serce i dom na Boże Narodzenie. Podejmij wyzwanie i zadbaj o duchowy wymiar świąt. Przeżyj niezwykłe, indywidualne rekolekcje adwentowe. Zadania motywują do rachunku sumienia, modlitwy, spowiedzi, ponadto zachęcają do otworzenia się na pojednanie w rodzinie oraz troskę o parafię czy sąsiedztwo.

ZDRAPKA DOSTĘPNA NA:

>>> PRACOWNIA OBŁOK

>>> DOBROCI.PL

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę