Węgier prof. Győző Vörös oraz Włosi dr Domenico Benoci i dr Gabriele Castiglia zostali zdobywcami Nagród Akademii Papieskich za rok 2020, których z powodu pandemii Covid-19 nie można było przyznać w roku ubiegłym. Decyzję w tej sprawie ogłosiła dziś Papieska Rada Kultury. Wręczenie Nagród nastąpi w siedzibie Rady Koordynacyjnej Akademii Papieskich w Rzymie na początku przyszłego roku.

Komunikat Papieskiej Rady Kultury stwierdza, że na wniosek Rady Koordynacyjnej Akademii Papieskich Złoty Medal Pontyfikatu za rok 2020, przeznaczony dla Papieskiej Rzymskiej Akademii Archeologii i dla Papieskiej Akademii Cultorum Martyrum (Kultu Męczenników), otrzymał prof. Győző Vörös – członek Węgierskiej Akademii Sztuk. Drugą nagrodę – Srebrny Medal Pontyfikatu – przyznano dr. Domenico Benociemu i dr. Gabriele Castiglii.
Pierwszego laureata nagrodzono za dzieło „The Machaerus Archaeological Excavations” z ilustracjami, które w trzech tomach ukazało się nakładem włoskiego wydawnictwa Edizioni Terra Santa w latach 2013, 2015 i 2019.
STACJA7 POLECA
Dr Benoci został wyróżniony za rozprawę doktorską “Le Iscrizioni Cristiane dell’Area I di Callisto” (Napisy chrześcijańskie z Obszaru I Kaliksta), obronioną w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej. Dr Castiglia otrzymał nagrodę za monografię “Topografia Cristiana della Toscana centro-settentrionale (Città e campagne dal IV al X secolo)” [Topografia chrześcijańska Środkowo-Północnej Toskanii (Miasta i wsie od IV do X wieku)], wydaną przez Papieski Instytut Archeologii Chrześcijańskiej w 2020 roku.
Ogłoszono, że zdobywcy poszczególnych Nagród otrzymają je na początku przyszłego roku wraz z rozpoczęciem obchodów 200. rocznicy urodzin archeologa Giovanniego Battisty De Rossiego – twórcy współczesnej archeologii chrześcijańskiej i magistra watykańskiego Kolegium Męczenników (Collegium Martyrum).
Radę Koordynacyjną Akademii Papieskich ustanowił Jan Paweł II w czasie audiencji udzielonej sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej 6 listopada 1995. W jej skład wchodzą przewodniczący (prezesi) następujących siedmiu Akademii: św. Tomasza z Akwinu, Teologii, Międzynarodowej Maryjnej, Sztuk Pięknych i Literatur Wirtuozów na Pantheonie, Rzymskiej Archeologii, „Cultorum Martyrum” i Academia Latinitatis.
Przeczytaj również
Rada, na której czele stoi każdorazowo przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, zbiera się raz w roku w celu przedstawienia ogólnego sprawozdania z działalności poszczególnych akademii oraz koordynowania ich działań z zachowaniem autonomii programów badawczych każdej z nich. Chodzi o to, aby wspierać prowadzone przez nie badania interdyscyplinarne i nadawać większy rozgłos dokonaniom tych placówek. Sprzyja temu regularne informowanie się o pracach podejmowanych przez każdą akademię, otwarte na swobodną współpracę naukową, o której dyskutuje się na wspólnych zebraniach .
Rada Koordynacyjna propaguje specjalne spotkania kulturalne a raz w roku organizuje posiedzenie publiczne Akademii Papieskich na jakiś aktualny i szczególnie ważny temat.
ag/KAI/Stacja7