Nasze projekty

Włosi nie chcą już modlić się online. Tęsknią za wspólnotą

Dzięki transmisjom online w czasie epidemii we Włoszech trzy razy więcej osób uczestniczyło w codziennej Mszy. Włosi tęsknią jednak za wspólnotą i liczą, że czas kryzysu przyczyni się do odnowy życia w parafiach.

Po dwóch miesiącach we Włoszech ponownie otworzono kościoły i umożliwiono wiernym udział w liturgii. W tym samym czasie przeprowadzono pierwsze badania sondażowe na temat tego, jak epidemia wpłynęła na Kościół w tym kraju. Pokazują one, że wierni są zadowoleni z działań, jakie podjęli duszpasterze, aby mimo wyjątkowej sytuacji zapewnić swoim parafianom możliwość modlitwy. W krytycznych słowach jednak wierni wypowiadają się o księżach, którzy nie zorganizowali transmisji mszy świętych czy o tych, którzy dla których takie prowadzenie duszpasterstwa było okazją do medialnego zaprezentowania się i występu – nierzadko przy łamaniu obowiązujących zasad liturgicznych czy też ograniczeń sanitarnych.

Badania sondażowe pokazują także, że Włosi znacznie usamodzielnili się w swym duchowym życiu. Wielu z nich odkryło, że sami są odpowiedzialni za rozwój wiary i nie zależy on od – mniej lub bardziej sympatycznego – proboszcza. Jak wynika z sondaży wielu Włochów zaczęło doceniać codzienną praktykę modlitwy Słowem Bożym. Wielu przyznało też, że doświadczyli kreatywności Ducha Świętego, bliskości Boga i Kościoła. Niestety jednocześnie badania wskazują na oddalenie od wspólnoty parafialnej. Wśród wiernych spadło także poczucie odpowiedzialności finansowej za nią.

Ogromną popularnością, zwłaszcza w grupie osób starszych, cieszyły się codzienne liturgie papieża Franciszka transmitowane każdego ranka z kaplicy Domu św. Marty. Młodzi ludzie natomiast dużo chętniej czytali internetowe strony o duchowości, życiu wewnętrznym i brali udział w wirtualnych spotkaniach modlitewnych.

Reklama

Włosi często podkreślali, że tęsknią za wspólnotą. Liczą, że z tego kryzysu Kościół w ich kraju wyjdzie ubogacony duchowo, bliższy człowiekowi i jego potrzebom oraz mniej sklerykalizowany.

 

KAI, Stacja7/os

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę