Nasze projekty

Wiele portugalskich parafii jest niewypłacalnych. To skutek pandemii

W Portugalii wraz z pandemią COVID-19 przybywa parafii, które są niewypłacalne, poinformował przewodniczący tamtejszego Episkopatu bp José Ornelas. Ich funkcjonowanie jest możliwe tylko dzięki solidarności finansowej ze strony innych parafii.

Według hierarchy wskutek koronakryzysu i restrykcji sanitarnych część parafii nie ma już środków do prowadzenia bieżącej działalności. To są bardzo konkretne sytuacje, kiedy parafie są praktycznie niewypłacalne z punktu widzenia administracyjnego (…). W takich miejscach nie udaje się nawet zebrać środków na pokrycie uposażenia osobom pracującym dla parafii – stwierdził biskup Ornelas, ordynariusz diecezji Setubal.

Przewodniczący portugalskiego Episkopatu wyjaśnił, że wraz ze zubożeniem wielu parafii nasiliło się też zjawisko solidarności pomiędzy parafiami i diecezjami. W każdym razie sytuacja Kościoła w Portugalii pod względem finansowym podczas pandemii uległa wyraźnemu pogorszeniu – podsumował bp Ornelas.

W sierpniu 2020 r. władze sanktuarium w portugalskiej Fatimie ogłosiły, że noszą się z zamiarem masowych zwolnień pracowników tego miejsca kultu maryjnego wraz z ponad 90-procentowym spadkiem wpływów w pierwszym półroczu 2020 r. Kilka dni później portugalski Episkopat ogłosił, że nie dopuści do realizacji tego planu.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę