Nasze projekty

Młodzi polscy żołnierze wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży

"Mam nadzieję, że uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży pogłębi waszą wiarę, pozwoli wam dostrzec swoimi oczami prawdziwego Boga i uchroni was w przyszłości przed służeniem fałszywym bożkom" – mówił do pielgrzymów wyruszających do Lizbony biskup polowy Wiesław Lechowicz.

fot. Wiesław Lechowicz/twitter.com

Ordynariusz wojskowy przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji młodzieży z uczelni wojskowych, która weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. W pielgrzymce bierze udział 41 uczestników.

Na początku Mszy św. odśpiewany został hymn Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Liturgię słowa przygotowali uczestnicy pielgrzymki.

W homilii bp Wiesław Lechowicz życzył pielgrzymom, aby udział w ŚDM służył wzrostowi ich wiary i miłości względem Pana Jezusa. Życzę wam, abyście doświadczyli rozwoju, abyście mieli oczy otwarte i umieli dostrzegać znaki, którymi Pan Bóg będzie się posługiwał waszym życiu – powiedział. Dodał, że tak jak Jezus posługiwał się w swoim nauczaniu przypowieściami, tak i ŚDM są w pewnym sensie przypowieścią, formą komunikacji Boga z nami. Obyście mogli Go zrozumieć i pogłębić z Nim więź – życzył pielgrzymom.

Reklama

ZOBACZ: Święty Ignacy Loyola. Rozrabiaka, który służył Jezusowi

Nawiązując do patrona dnia, św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów, bp Lechowicz przypomniał, że przez część życia, podobnie jak pielgrzymi, święty był żołnierzem. Do historii przeszły jego słowa: Ad maiorem Dei gloriam (Na większą chwałę Boga). W czasach swej młodości był rycerzem, a później kiedy spotkał Jezusa na ścieżkach swojego życia, pozostał żołnierzem, tylko nie walczył już z bronią w ręku, ale słowem Bożym dla Chrystusa. Okazuje się, że można być żołnierzem walczącym o pokój i wolność Ojczyzny, ale równocześnie rycerzem Pana Jezusa. Tego również wam życzę, abyście swoim życiem nie tylko powtarzali słowa: „Ku chwale Ojczyzny”, ale również te, wypowiadane przez św. Ignacego, „Na większą chwałę Boga” – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. duchowni, którzy będą towarzyszyli pielgrzymom, ks. kpt Mateusz Korpak, kierownik Wydziału Duszpasterskiego, i ks. Piotr Lipiec, tegoroczny neoprezbiter.

We Mszy św. uczestniczyli płk Robert Kawka, szef zespołu organizacyjnego pielgrzymki, ppłk Mirosław Pawliczyn, odpowiedzialny za logistykę, pracownicy Oddziału Zabezpieczenia i Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego oraz młodzież uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz Akademii Wojsk Lądowych.

ZOBACZ: 13 patronów, a wśród nich św. Jan Paweł II. To warto wiedzieć o ŚDM 2023

Reklama

Na czas trwania pielgrzymki bp Lechowicz udzielił pielgrzymom specjalnego błogosławieństwa, po którym uczestnicy ŚDM ustawili się do pamiątkowej fotografii. Wyjeżdżając na lotnisko, podkreślali, że w Lizbonie chcą spotkać się z papieżem Franciszkiem, swoimi rówieśnikami z różnych stron świata i liczą na pogłębienie wiary i piękne wspomnienia z tych wyjątkowych dni. Planują odwiedzić Sanktuarium w Fatimie, a także wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Do kraju wojskowi pielgrzymi wrócą 7 sierpnia.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę