Nasze projekty

Papież mianował przyszłego kardynała biskupem diecezjalnym

Franciszek mianował bp. Américo Manuela Alvesa Aguiara ordynariuszem diecezji Setúbal w Portugalii. Duchowny jest jednym z nowych kardynałów, których papież włączy do kolegium 30 września.

fot. cathopic.com

Nowy biskup diecezji Setúbal był dotychczas biskupem pomocniczym patriarchatu Lizbony, gdzie kierował komitetem organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży.

Bp Aguiar znalazł się w gronie nowych kardynałów, których papież Franciszek kreuje podczas konsystorza 30 września.

Bp Américo Manuel Alves Aguiar urodził się 12 grudnia 1973 r. w Leça do Balio. W 1995 r. wstąpił do seminarium duchownego w Porto. Studiował teologię i nauki o mediach na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim. W 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został proboszczem w Azevedo (dzielnica Porto), notariuszem w kurii diecezjalnej, odpowiadał za kontakty z mediami, był też regionalnym asystentem skautów. W 2004 r. został wikariuszem generalnym diecezji. Trzy lata później został wicerektorem seminarium duchownego, a w 2014 r. proboszczem katedry. Od 2016 r. kierował Krajowym Sekretariatem Komunikacji Społecznej. 1 marca 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Lizbony. Sakrę przyjął 31 marca 2019 r. Kierował Wydziałem Komunikacji Patriarchatu Lizbony. Stał na czele Fundacji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie 2023, która była lokalnym komitetem organizacyjnym tego wydarzenia. Zostanie mianowany kardynałem na konsystorzu 30 września.

Na terenie leżącej w pobliżu LIzbony diecezji Setúbal mieszka około 780 tys. osób, w tym 544 tys. katolików. Posługuje im 82 księży, w tym 63 kapłanów diecezjalnych. Na jednego kapłana przypada 6,6 tys. wiernych.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę