Nasze projekty

W Etiopii odkryto najstarsze ilustrowane przekłady Ewangelii

W klasztorze Abuna Garima w północnej Etiopii odkryto najstarsze ilustrowane przekłady Ewangelii – informuje Radio Watykańskie. Wcześniej sądzono, że kodeksy pochodzą z XI wieku, ale najnowsze badania cofnęły ich datację o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, który został założony około VI wieku. Składają się one z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym.

– Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku wyjaśnia Radiu Watykańskiemu ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii . – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele – dodaje.

Najstarsze przedstawienie Świątyni Jerozolimskiej

Rękopisy zawierają bogate i charakterystyczne zdobienia. Przedstawione są m.in. wizerunki czterech ewangelistów. W manuskryptach można znaleźć też najstarsze przedstawienie Świątyni Jerozolimskiej.

Reklama
Reklama

Same rękopisy są znane już od kilkudziesięciu lat, ale tak wczesne datowanie oznacza, że już w okresie starożytnym w Afryce rozprzestrzeniała się cywilizacja chrześcijańska. – Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego – stwierdza Zarzeczny.

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite