Nasze projekty

„Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji”

"Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji". Napisali o tym w liście do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli członkowie Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

List dotyczy rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku. Parlament odniósł się w niej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i uznał, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji naruszają prawa kobiet w kontekście praw człowieka.

Biskupi przypomnieli, że w myśl art. 5.2 Traktatu Europejskiego, Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej w Traktatach przez państwa członkowskie. Zaznaczają też, że kwestia ochrony życia znajduje się w obszarze kompetencji państw członkowskich.

Prawo sprzeciwu sumienia

„COMECE jest również zaniepokojona faktem, że rezolucja zdaje się kwestionować podstawowe prawo do sprzeciwu sumienia, które wynika z wolności sumienia” – czytamy w liście. Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę na fakt, że w sektorze służby zdrowia osoby wyrażające sprzeciw sumienia są w wielu przypadkach dyskryminowane.

Reklama

„Z prawnego punktu widzenia, chcielibyśmy podkreślić, że ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani też Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji” – podkreślili biskupi COMECE.

Bezbronni tym bardziej potrzebują ochrony

Stały Komitet przypominał również, że Kościół katolicki czyni wszelkie wysiłki, aby otaczać opieką kobiety będące w trudnej sytuacji lub w niechcianej ciąży. Biskupi ponownie przypomnieli też nauczanie Kościoła w kwestii życia: „Każda osoba ludzka jest przez Boga powołana do życia i potrzebuje ochrony, szczególnie wtedy gdy jest najbardziej bezbronna”. Zaznaczyli, że o tej szczególnej ochronie i trosce o dziecko, przed i po narodzeniu, mówią również umowy międzynarodowe np. Konwencja o Prawach Dziecka ONZ.

Stały Komitet COMECE z przykrością zauważył również, że nie padły ze strony Brukseli słowa potępienia ataków na kościoły i miejsca kultu w Polsce, do których doszło podczas protestów związanych z opublikowaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańscy biskupi protestują przeciwko “ustawie o równouprawnieniu”

os, KAI, vaticannews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę