Nasze projekty

USA: pozwolono na Msze, ale bez Komunii

Władze hrabstwa Howard w amerykańskim stanie Maryland w niecodzienny sposób postanowiły poluzować ograniczenia epidemiczne dotyczące kościołów. Pozwolono odprawiać Msze św., ale bez możliwości "jedzenia i picia czegokolwiek w trakcie". Media już dociekają, czy to nie łamie Konstytucji USA.

Zarządzenie wydane we wtorek w hrabstwie Howard w stanie Maryland określa zasady zdrowia publicznego w kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń epidemicznych. Zgodnie z nim kościoły mogą zostać ponownie otwarte, ale w czasie sprawowanych tam obrzędów „nie należy spożywać żadnych posiłków ani napojów przed, w trakcie lub po nabożeństwach, w tym posiłków i napojów, które zwykle byłyby spożywane w ramach nabożeństw religijnych”. 

Wszyscy natychmiast zwrócili uwagę, że w praktyce zarządzenie to oznacza całkowity zakaz sprawowania Eucharystii, nawet prywatnie przez kapłanów. W zarządzeniu zabroniono także wiernym śpiewu w czasie nabożeństwa. Śpiewać może wyłącznie celebrans lub chór.

Redakcja Catholic News Agency zwróciła się do biura prasowego Hrabstwa Howard o wyjaśnienie, w jaki sposób zarządzenie to nie stoi w sprzeczności z Pierwszą Poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, zgodnie z którą każdy obywatel ma pełną swobodę wyznawania swojej wiary i uczestnictwa w przewidzianych przez nią obrzędach. 

Reklama

W odpowiedzi CNA usłyszała, że „obecne zarządzenie to dopiero pierwszy etap łagodzenia obostrzeń epidemicznych” i będzie on zmieniany adekwatnie do istniejącej sytuacji epidemicznej. 

Poproszona o komentarz archidiecezja Baltimore, na terenie której leży hrabstwo Howard nie skomentowała nałożonych obecnie ograniczeń. Ogólne przyjęte przez biskupa miejsca przepisy mówią, że możliwe jest odprawianie Mszy św., z zachowaniem takiej liczby wiernych, by zajęta była maksymalnie 1/3 miejsc w świątyni. Księża mają jednak dopasować się do norm obowiązujących w tej sprawie w danym hrabstwie. Zalecono również przestrzeganie odstępów w kolejce do Komunii św. oraz przyjmowanie jej na rękę, nie do ust.

Przeczytaj również

ad, CNA/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę