Nasze projekty

Czy w USA doszło do cudu eucharystycznego? Watykan zbada sprawę

Do domniemanego cudu eucharystycznego miało dojść 5 marca podczas Mszy św. w jednym z kościołów w Stanach Zjednoczonych. Podczas rozdawania komunii św. przez świeckiego szafarza doszło tam do „rozmnożenia komunikantów”, co zaobserwowało wielu świadków.

fot. Rita Laura/cathopic.com

Rzecznik archidiecezji Hartford (stan Connecticut) David Elliott oświadczył 11 maja, że Dykasteria Nauki Wiary zbada domniemany cud eucharystyczny, który wydarzył się 5 marca podczas Mszy św. w kościele św. Tomasza w mieście Thomaston. Podczas rozdawania komunii św. przez świeckiego szafarza doszło tam do „rozmnożenia komunikantów”, co zaobserwowało wielu świadków. Obecnie ich zeznania staną się prawdopodobnie przedmiotem oceny teologów w Watykanie.

Dziennik „Hartford Courant” przytoczył słowa ks. Josepha Crowleya, który sprawował tamtą Eucharystię. Wyraził on przekonanie, że „Bóg powielił (duplicate) Siebie w cyborium. (…) Wspomaga On nas w sposób nieprzewidywalny. I to dokładnie się tu wydarzyło”.

CZYTAJ: Cuda eucharystyczne. Cisza i potęga

Reklama

Z kolei metropolita hartfordzki abp Leonard Blair stwierdził, iż „jako ludzie wiary wiemy, że cuda mogą się dziać tak samo, jak w czasie ziemskiego posługiwania Chrystusa. Są one «Bożymi znakami», które wzywają nas do pogłębienia swojej wiary”. Przypomniał, że „katolicy doświadczają cudu w czasie każdej Mszy św., gdy chleb przemienia się w Ciało Chrystusa, a wino w Jego Krew”. Hierarcha podkreślił, że „w ciągu wieków Kościół wielokrotnie starannie i uważnie badał też nadzwyczajne znaki z nieba, które mogą towarzyszyć sprawowanej Eucharystii. Nie jest tak, ze wierzy się w coś, co nie ma żadnego uzasadnienia”.

Watykan przeanalizuje zeznania światków tego zdarzenia

Zwrócił też uwagę, że domniemany cud wydarzył się w kościele (na terenie obecnej parafii św. Maksymiliana Kolbego), w którym posługiwał niegdyś bł. Michael McGivney (1852-90) – założyciel Rycerzy Kolumba. Jeśli ten cud zostanie potwierdzony, to stanie się on także «wsparciem z nieba» dla wysiłków biskupów amerykańskich, aby katolicy w tym kraju pogłębili swoją wiarę i częściej przyjmowali Najświętszy Sakrament – powiedział arcybiskup.

Michael O’Neill, świecki katolik, autor książki „Science and Miracle: How the Church Investigates the Superntural” (Nauka i Cuda: w jaki sposób Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone), popularnie nazywany „Łowcą Cudów” (Miracle Hunter), uważa, że jeśli nawet nie ma „twardych dowodów” w tej sprawie (np. dokumentu filmowego), to Watykan będzie badał związane z tym zjawiskiem zeznania świadków tego zdarzenia.

Reklama

Publicysta zauważył przy okazji, że w ostatnich latach doszło do 4 podobnych zdarzeń: dwóch w Polsce (w 2013 w Legnicy i w 2008 w Sokółce) oraz w Argentynie (Buenos Aires – 1996) i w Meksyku (Tixtla – 2006). Chociaż zjawiska te różniły się między sobą, Kościół uznał je wszystkie właśnie jako „cuda eucharystyczne – przypomniał O’Neill.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę