Nasze projekty
fot. kadr z filmu "Pasja"

Tego nie wiedzieliście o „Pasji” Mela Gibsona. 10 ciekawostek

"Pasja" - jeden z najważniejszych filmów wszechczasów! Jedyny, który tak dokładnie i przejmująco opisuje Mękę i Śmierć Chrystusa. W trakcie jego powstawania wydarzyło się wiele, niezwykłych sytuacji. Poznaj 10 ciekawostek o tej wyjątkowej produkcji!

Reklama

1. Film nie był kręcony w Jerozolimie

Wielu ludzi myśli, że Pasja była nagrywana w Ziemi Świętej. W końcu scenografia w produkcji wydaje się bardzo autentyczna i odpowiadająca czasom Chrystusa. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość scen w Pasji była nagrywana we włoskich miejscowościach Matera i Craco w Basilikacie. Duża część scen ponadto została zrealizowana w szymskim studiu Cinecittà.

Czytaj także >>> Szatan w „Pasji” Gibsona

2. Pasja została nakręcona w językach, którymi posługiwał się Jezus

Pasja, aby maksymalnie odtworzyć realia czasów Chrystusa, została nakręcona w językach oryginalnych dla tamtych czasów: hebrajskim, aramejskim i łacinie. Był nawet pomysł, by w kinach film pojawił się bez napisów, by aktorzy, ich gra aktorska mówiła sama za siebie, w końcu większość widzów zapewne znało historię Jezusa z Nazaretu. Ostatecznie jednak Mel Gibson zdecydował się na seanse z napisami.

Reklama

3. Jim Caviezel nie miał łatwego zadania

Jim Caviezel, który wcielił się w rolę Chrystusa w trakcie drogi krzyżowej dźwigał prawdziwy krzyż, który ważył prawie 70 kg. W międzyczasie doznał kontuzji stawu barkowego, w scenie upadku, gdy na jego ciało spadło drzewo krzyża. W trakcie scen biczowania przypadkowo został uderzony biczem. Dodatkowo, gdy wisiał na drzewie krzyża i kręcił sceny śmierci Chrystusa nabawił się hipotermii, a nawet… został rażony piorunem! Na szczęście z całej sytuacji wyszedł cało.

4. Msza święta przed każdym dniem zdjęciowym

Każdego dnia tuż przed tym, gdy aktorzy wyruszali na plan, odprawiana była Msza święta. Odprawiał ją kanadyjski ksiądz Stephen Smervielle.

Czytaj także >>> Łza Boga w „Pasji” Mela Gibsona. Co symbolizuje?

Reklama

5. Niejeden nawrócił się w trakcie produkcji!

Nagrywanie filmu wzbudzało wśród aktorów i wszystkich zaangażowanych w produkcję wiele emocji. Przejmujące sceny sprawiały, ze we wszystkich pojawiała się jeszcze większa wiara. Na planie nie zabrakło ateistów lub innowierców. Do tego grona zaliczał się aktor Luca Lionello, który w „Pasji” zagrał Judasza. Po zakończeniu zdjęć nawrócił się i został katolikiem.

6. Gibson zagrał w Pasji

Mel Gibson zagrał w Pasji. Nie był on jednak oficjalnie żadną postacią, a w produkcji można zobaczyć wyłącznie jego rękę. Na ekranie widać ją w scenie, w której żołnierze przybijają ręce Jezusa do krzyża. Mel Gibson chciał w ten sposób wyrazić, że Chrystus umarł także za jego grzechy, że każdy z nas przyczynił się do ukrzyżowania Chrystusa.

7. Trzy nominacje do Oscara

Pasja była trzykrotnie nominowana do Oscara. Dodatkowo została uznana najbardziej dochodowym filmem w historii chrześcijańskiego kina

Reklama

Czytaj także >>> Dlaczego Gibson przedstawił w „Pasji” wyrzuty sumienia Judasza posługując się obrazem dzieci?

8. Bardzo długa charakteryzacja

Charakteryzacja Jima Caviezela grającego Chrystusa trwała przeszło 10 godzin. Chodzi głównie o te sceny, w których Jezus był skatowany. Zdarzały się więc sytuacje, że aktor chodził spać w charakteryzacji, by od rana odgrywać rolę na nowo.

9. Pieta „Michała Anioła” w Pasji

Mel Gibson w niektórych scenach inspirował się sztuką sakralną. Jedną z nich jest ta, w której ciało Chrystusa zostaje zdjęte z krzyża. Osunęło się w ramiona ukochanej Matki, które przypomina Pietę autorstwa Michała Anioła.

Czytaj także >>> „I Ty któraś współcierpiała”. Dlaczego podczas Drogi Krzyżowej wzywamy Maryję? Odpowiedź w „Pasji” Gibsona

10. Pasja 2

Wszystko wskazuje na to, że niebawem na ekranach kin ma pojawić się kontynuacja produkcji Mela Gibsona – Pasja 2. Ma ona opowiadać o wydarzeniach, które działy się pomiędzy ukrzyżowaniem a zmartwychwstaniem Jezusa. Między innymi zstąpienie Jezusa do piekieł. Reżyser określa, że będzie to „największy film w historii”. Zdjęcia do produkcji miały rozpocząć się w styczniu 2024 r.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę