Nasze projekty

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski odwiedził Jasną Górę. „Jestem pod wrażeniem tego miejsca”

Z krótką wizytą na Jasnej Górze gościł dziś ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. Podziękował Polakom za ich wielką pomoc dla Ukrainy. "Dziękujemy za zrobienie czegoś, co jest według mnie godne Pokojowej Nagrody Nobla" – powiedział dyplomata.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

W rozmowie z @JasnaGóraNews ambasador powiedział, że to jego pierwszy pobyt w częstochowskim sanktuarium, „poruszający moment”, bo o tym miejscu mówiło się w jego rodzinnym polsko-amerykańskim domu. Słyszał o niej zwłaszcza od swego ojca Zbigniewa Brzezińskiego.

Czuję się jakbym się łączył z moim nieżyjącym ojcem Zbigniewem. Jestem pod wrażeniem tego miejsca i gościnności ojców paulinów. Wiele to dla mnie znaczy. Kiedy byłem dzieckiem, miałem okazję spotkać Jana Pawła II. Gdy tu teraz jestem, rozumiem, co uczyniło go tak wielkim człowiekiem – mówił dyplomata.

„Dziękujemy Polakom za zrobienie czegoś, co według mnie jest godne Pokojowej Nagrody Nobla”

W imieniu prezydenta Joe Bidena ambasador wyraził również słowa uznania i wdzięczności dla Polaków, którzy bezinteresownie i hojnie niosą pomoc Ukrainie i dla ukraińskich uchodźców w naszym kraju.

Reklama

Ameryka solidarnie stoi przy Polsce, gwarantując pokój. Nasi żołnierze stoją ramię w ramię przy polskich. Ale też po raz pierwszy w historii masowy ruch uchodźców przeszedł z jednego kraju do innego, a każdy z uciekających przed wojną został przyjęty do czyjegoś domu. To nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Dziękujemy Polakom za zrobienie czegoś, co według mnie jest godne Pokojowej Nagrody Nobla – powiedział Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski pełni rolę ambasadora USA w Polsce od sześciu miesięcy. Jest prawnikiem i dyplomatą, a przede wszystkim wybitnym znawcą polityki zagranicznej. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prywatnie zaś jest synem nieżyjącego już Zbigniewa Brzezińskiego, wybitnego polsko-amerykańskiego sowietologa i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera; wcześniej doradzał on też prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu. Zbigniew Brzeziński został odznaczony Orderem Orła Białego.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę