Nasze projekty

Kościół w USA protestuje przeciwko zmuszaniu lekarzy do dokonywania aborcji i zmiany płci

Amerykańscy biskupi wyrazili swój sprzeciw wobec wprowadzenia przez rząd USA przepisów zmuszających lekarzy, także tych ze szpitali katolickich do dokonywania wbrew ich woli aborcji oraz operacji zmiany płci. "Nie możemy robić tego, czego zabrania nasza wiara. Sprzeciwiamy się szkodliwym procedurom, a nie pacjentom" - podkreślili w oświadczeniu.

Fot. Maria Oswalt/Unsplash

Obawy o zagrożenia dla wolności sumienia, wolności religijnej a w istocie właściwie rozumianej opieki medycznej, wynikające z opublikowanych w poniedziałek, 25 lipca przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA proponowanych przepisów wyrazili biskupi Stanów Zjednoczonych. Administracja Bidena chce zmusić pracowników służby zdrowia do wykonywania procedur zmiany płci, żądać od ubezpieczycieli pokrycia ich kosztów oraz wprowadzić nakaz wykonywania aborcji „z wyboru”.

Przewodniczący kilku właściwych komisji episkopatu USA wystosowali oświadczenie, w którym przypomniano o trosce i zaangażowaniu Kościoła w dziedzinie medycyny. Zaznaczono, że placówki te służą wszystkim, bez względu na rasę, płeć, system wierzeń czy jakąkolwiek inną cechę. Ta sama doskonała opieka zostanie zapewniona w katolickim szpitalu wszystkim pacjentom, w tym pacjentom określającym się jako transseksualiści, czy to w przypadku złamanej kości czy raka, ale nie możemy robić tego, czego zabrania nasza wiara. Sprzeciwiamy się szkodliwym procedurom, a nie pacjentom – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi stwierdzają, że regulacje proponowane przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA zagrażają zdolności placówek katolickich do wykonywania swej posługi i praktykowania medycyny. Upoważniają one pracowników służby zdrowia do wykonywania operacji zmieniających życie, polegających na usuwaniu całkowicie zdrowych części ciała – podkreślają.

Reklama

„Jest to pogwałcenie wolności religijnej i zła medycyna”

Jednocześnie przedstawiciele Kościoła nie wierzą w zapewnienia Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, iż będzie respektować prawa dotyczące wolności religijnej, bowiem aktywnie walczy on z orzeczeniami sądów, które uznały, że naruszył prawa dotyczące wolności religijnej, kiedy ostatnio próbował nałożyć taki nakaz. Jest to pogwałcenie wolności religijnej i zła medycyna – stwierdzają autorzy oświadczenia.

Proponowane przepisy ogłaszają, że Departament Zdrowia i Opieki Społecznej rozważa również, czy zmusić pracowników służby zdrowia do wykonywania aborcji wbrew ich woli pod groźbą utraty pracy. Wzywamy Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA do wyraźnego zdezawuowania wszelkich takich zamiarów – napisali przedstawiciele amerykańskiego episkopatu.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę