Nasze projekty

Norwegia: rosyjska Cerkiew zakupiła budynki w pobliżu baz wojskowych. Czy mogą służyć celom pozareligijnym?

W ostatnich latach Rosyjski Kościół Prawosławny, sympatyzujący z władzami nabył kilka nieruchomości w Norwegii w pobliżu baz wojskowych czy siedziby NATO – zauważają skandynawskie media.

fot. FOT. MATEUSZ BUTKIEWICZ/UNSPLASH.COM

Według norweskiego dziennika Dagbladet jednym z obiektów jest stary dom modlitwy w Sereidzie z widokiem na Håkonsvern, będące siedzibą głównej bazy Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i największej bazy morskiej w krajach skandynawskich. Według danych hipotecznych w 2016 roku budynek został zakupiony przez parafię Objawienia Pańskiego Patriarchatu Moskiewskiego, a znajduje się trzy kilometry w linii prostej od Haakonsvern, a stamtąd wyraźnie widać większość norweskiej marynarki wojennej.

Czy budynki mogą być wykorzystywane do czegoś innego niż cele religijne?

W latach 2017-2021 Rosyjski Kościół Prawosławny nabył kilka kolejnych nieruchomości w norweskim regionie nadmorskim Rugalann. Na przykład w Stavanger znajduje się parafia świętej Iriny, która znajduje się 15 minut pieszo od siedziby JWC – NATO Wspólnego centrum działań wojennych.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna posiada również nieruchomości w Kirkenes, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Według publikacji parafia św. Tryfona Peczeńskiego została zakupiona przez Rosyjski Kościół Prawosławny w 2015 roku. Obszar ten znany jest z bliskich związków z Federacją Rosyjską – wielu Rosjan mieszka po norweskiej stronie granicy.

Reklama

Alfa Sefland Winge, ekspert ds. bezpieczeństwa, zauważa, że nieruchomości należące do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, takie jak Haakonsvern, „mogą stanowić problem”, ponieważ budynki mogą być wykorzystywane do czegoś innego niż cele religijne.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę