Nasze projekty

Młodzi Włosi ruszyli na piesze pielgrzymki do Rzymu

Nie tylko Polacy pielgrzymują teraz pieszo do świętych miejsc. Ponad 30 tys. młodych Włochów z różnych stron kraju wyruszyło 3 sierpnia w pieszych pielgrzymkach zmierzających z różnych stron Włoch do Rzymu. 11 i 12 sierpnia odbędzie się tam narodowe spotkanie młodzieży z Franciszkiem.

Wyjątkowo dobrze pasuje tu starożytne powiedzenie: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, bowiem młodzi wyruszą z 200 włoskich diecezji, każda grupa inną trasą, by dotrzeć do jednego punktu, którym będzie Wieczne Miasto. – Nazwaliśmy pielgrzymkę „Poprzez tysiąc dróg”, nawiązując do bardzo starej tradycji pieszego pielgrzymowania do Rzymu. Ta podróż ma włączyć w nowy sposób młodzież w to stare doświadczenie – mówi w rozmowie z Vatican News ks. Michele Falabretti, kierujący krajowym duszpasterstwem młodzieży z ramienia włoskiego Episkopatu.

Każdy uczestnik tej narodowej pielgrzymki młodych dostał specjalny Zestaw Pielgrzyma, a w nim gadżety dla lepszego przeżycia fizycznego i duchowego wymiaru tej wyprawy. Są to m.in. torba, przypominająca sakwy starożytnych pielgrzymów, pochodnia – dla tych, którzy będą nocować na zewnątrz, dziennik pielgrzyma do pisania notatek z drogi, własny egzemplarz Ewangelii oraz rozważania ewangeliczne Erii De Luki. Ponadto każda diecezja otrzymała specjalny stempel, do „zatwierdzania” pielgrzymom kolejnych etapów przebytej drogi.

– Zachęcając młodych do pieszego wędrowania chcemy pomóc im wyjść z codzienności, pomóc im odkryć życie we wspólnocie, ponieważ tych walorów nie ma podróżowanie pociągiem. To cenne doświadczenie we współczesnych czasach, bowiem zwalniając na chwilę – poznają lepiej różne miejsca, różne duchowości, różnych ludzi, otwierają oczy na świadectwa życia i wiary – mówi ks. Falabretti. Dodaje, że ma nadzieję, iż podróż ta nie stanie się momentem zapatrzenia w siebie, ale odkrycia siebie w Kościele, także w kontekście spotkania z Ojcem Świętym.

Reklama
Reklama

Narodowe spotkanie młodych z Franciszkiem rozpocznie się 11 sierpnia w Rzymie wieczornym czuwaniem na Circo Massimo. W niedzielę, 12 sierpnia odbędzie się uroczysta Msza św. dla nich na Placu Św. Piotra w Watykanie.

Dla lepszej widoczności pielgrzymów w mediach społecznościowych pielgrzymki posługują się specjalnych hashtagami podczas udostępniania relacji z tras: #permillestrade oraz #siamochui („Przez tysiąc dróg” oraz „Jestem tu”).

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite