Nasze projekty

Licealiści z Krakowa wygrali najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński to uczniowie krakowskiego liceum, którzy ze swoim prototypem minisatelity właśnie wygrali jeden z najważniejszych konkursów Europejskiej Agenecji Kosmicznej CanSat, pokonując blisko tysiąc zespołów z całej Europy.

fot. OSATeam - CanSat 2020/2021/facebook.com

Czwórka licealistów z Krakowa wzięła udział w największym i najważniejszym konkursie jaki organizuje Europejska Agencja Kosmiczna CanSat. Ich zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity, który zrealizuje wcześniej wymyśloną misję. Młodzi Polacy stworzyli zespół OSATeam (OSA – Opadający Satelita Atmosferyczny), który zaprowadził ich do zwycięstwa.

„Zmagania trwały ponad rok!”

Ależ to jest wielkie! Ci do bólu skromni 17 latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! Taką mamy właśnie w Polsce młodzież. Zdobyli pierwszą nagrodę! Zmagania trwały ponad rok! Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Ci młodzi Polacy zrobili to najlepiej w Europie! Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu napisana przez czwórkę wspaniałych młodych Polaków – napisał na swoim facebooku Maciej Kawecki, pasjonat technologii.

Praca nad minisatelitą wymagała od licealistów wiele pracy na poziomie technicznym, ale nie tylko. Chłopcy musieli również sami zorganizować sponsorów, nawiązać współpracę z ośrodkami naukowymi oraz wypromować swoje osiągnięcia.

Reklama

Wymyślone przez Polaków rozwiązanie w znaczny sposób redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. To właśnie ta umiejętność maszyny, najbardziej zyskała w oczach wymagającego jury i zdecydowanie przybliżyła do zwycięstwa. Zespół zaprojektował technikę autonomicznego pobierania próbek przez wiele małych sond wyposażonych w proste czujniki.

Młodzi nie osiadają na laurach i już myślą o kolejnych zastosowaniach swojego projektu.

pa, geekweek.interia.pl, krakowwpigulce.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja