Nasze projekty

Irak: za dużo pieniędzy na broń, za mało dla ludzi

Zbyt wiele pieniędzy przeznacza się na broń, a wciąż zbyt mało na pomoc ludziom doświadczonym wojną. Wskazał na to nuncjusz apostolski w Iraku abp Alberto Ortega Martín, komentując dramatyczną sytuację humanitarną w tym kraju.

Podkreślił, że ONZ udało się zebrać zaledwie połowę sumy potrzebnej na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb cierpiącej ludności. Organizacje kościelne robią, co mogą, jednakże sytuacja Irakijczyków wciąż jest bardzo trudna, a pogorszyć ją może jeszcze zapowiadana ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu.

„Próbujemy uczynić wszystko, co w naszej mocy przez Caritas. Na szczęście coraz więcej rodzin znalazło dach nad głową, nawet jeśli żyją w dużym ścisku w wynajętych dla nich domach. Wciąż jednak potrzebują wsparcia żywnościowego i lekarstw, a przede wszystkim możliwości jakiegoś zatrudnienia, by samemu móc zarobić na chleb” – powiedział w Radiu Watykańskim dyplomata papieski.

Zwrócił uwagę, że szczególnie wiele wycierpieli chrześcijanie. „Wielu z nich uciekło za granicę, inni schronili się w irackim Kurdystanie. Mocna wspólnota chrześcijańska wciąż jest w Bagdadzie. Próbujemy dodać im otuchy i nadziei, ponieważ mamy świadomość, że obecność chrześcijan w Iraku ważna jest nie tylko dla Kościoła, ale też dla całego społeczeństwa. Pamiętajmy jednak, że jeśli mają pozostać, potrzebują bezpieczeństwa, pracy, dachu nad głową” – dodał abp Ortega.

Reklama

Wskazał przy tym, że wielkim wyzwaniem, gdy chodzi o budowanie wspólnej przyszłości Irakijczyków, pozostaje pojednanie. „Nie wystarczy tylko pokonać terroryzmu, trzeba u podstaw uzdrowić sytuację społeczną i sprawić, by ludzie różnych religii na nowo mogli ze sobą pokojowo współistnieć i wspólnie budować przyszłość tego zrujnowanego kraju” – podkreślił nuncjusz.


(KAI/RV) / Bagdad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite