Nasze projekty

Biskupi USA zabrali głos ws. szczepionki na koronawirusa

Episkopat Stanów Zjednoczonych stwierdził, że pomimo opracowania szczepionek firm Pfizer i Moderna przeciwko COVID-19 “w dalekim powiązaniu z wykorzystaniem zarodkowej linii komórkowej, co budzi poważne zastrzeżenia moralne”, katolicy mogą je stosować.

pixabay/kfuhlert

Biskupi w opublikowanym 14 grudnia oświadczeniu stwierdzili także, że w pewnych okolicznościach moralnie dopuszczalne jest wykorzystywanie trzeciej szczepionki, opracowanej przez firmę AstraZeneca w ścisłym powiązaniu z wykorzystaniem zarodkowej linii komórkowej. Należy jednak jej unikać, jeśli dostępne są inne alternatywy. Katolicy jednak nie mogą pozwolić, aby pandemia osłabiła naszą wrażliwość i stanowczość w przeciwstawianiu się złu aborcji.

„Biorąc pod uwagę powagę obecnej pandemii i brak dostępności szczepionek alternatywnych, powody akceptacji nowych szczepionek przeciw COVID-19 firm Pfizer i Moderna są na tyle poważne, że uzasadniają ich użycie, pomimo ich dalekiego powiązania z budzącym zastrzeżenia moralne wykorzystaniem linii komórkowych pochodzących z aborcji” – stwierdzili biskupi Kevin Rhoades oraz Joseph Naumann. Akceptując obydwie te szczepionki, biskupi stwierdzili, że ich wykorzystanie „należy rozumieć jako akt miłosierdzia wobec innych członków naszej społeczności”.

W 1972 roku w Holandii dziecko płci żeńskiej zostało abortowane, a komórki z jego nerek zostały pobrane i rozwinięte do linii komórkowej znanej obecnie jako „HEK293”. „HEK” oznacza „ludzką embrionalną nerkę”. Komórki z linii HEK293 są powszechnie używane w badaniach biologicznych od końca lat 70.

Reklama

W projektowaniu, rozwiajaniu lub produkcji szczepionki firm Pfizer i Moderna nie używano HEK293, ale wykorzystywano tę linię komórkową w teście potwierdzającym – zaznaczyli biskupi, dodając, że w tym wypadku powiązanie z działaniami budzącymi zastrzeżenia moralne jest bardzo odległe.

Należy unikać szczepionki wyprodukowanej przez AstraZeneca, jeśli są dostępne alternatywy. W fazie projektowania, rozwoju i produkcji tej szczepionki, jak również do testów potwierdzających została użyta linia komórkowa HEK293- stwierdzili biskupi. Dodali jednak, że zagrożenie, jakie pandemia koronawirusa stanowi dla pacjenta i całej społeczności, przeważa nad wątpliwościami moralnymi, związanymi z opracowaniem szczepionki.

„Może się jednak okazać, że tak naprawdę nie mamy wyboru szczepionki, przynajmniej bez długiej zwłoki w uodpornieniu, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka i dla zdrowia innych” – zauważyli, dodając że wówczas dopuszczalne byłoby przyjęcie szczepionki AstraZeneca. Jednocześnie wskazano, że osoba, która nie chce się zaszczepić ma „moralny obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności, aby nie stać się nosicielem wirusa i źródłem zarażania innych. Te środki ostrożności mogą obejmować jakąś formę samoizolacji”.

Reklama

Biskupi zaapelowali, by starać się o rozwój, produkcję i dystrybucję szczepionki przeciw COVID-19 nie mającej żadnego powiązania z aborcją.

PRZECZYTAJ: Biskupi o szczepieniu na COVID-19: Wyraz chrześcijańskiej odpowiedzialności

np/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę