Nasze projekty

Abp Szewczuk: dziękujemy Papieżowi za wsparcie Ukrainy

Ukraińcy są wdzięczni Papieżowi za okazaną przedwczoraj bliskość w obliczu narastającego zagrożenia rosyjską inwazją. Zapewnia o tym abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, a zarazem przewodniczący ukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

Wikipedia/Abp Swiatosław Szewczuk

Podczas niedzielnej modlitwy na placu św. Piotra Franciszek prosił o modlitwę w intencji Ukrainy. Przyznał, że jest zaniepokojony naruszaniem zawieszenia broni i wzmożeniem działalności militarnej na wschodzie Ukrainy. Domagam się stanowczo, by unikano eskalacji napięć, a wręcz przeciwnie, by podjęto gesty, które byłyby w stanie wspierać wzajemne zaufanie i sprzyjać pojednaniu i pokojowi – mówił w niedzielę Papież.

Ukraińcy boją się inwazji wojsk rosyjskich

Dziękując za pośrednictwem Radia Watykańskiego za to wsparcie, abp Szewczuk podkreślił, że dziś Ukraińcy boją się już nie tylko wznowienia walk na pograniczu, ale inwazji rosyjskich wojsk i to w sytuacji, kiedy trwa pandemia i obrona byłaby przez to znacznie utrudniona.

Przez niemal rok trwało zawieszenie broni. Teraz jest ono naruszane. Nasilają się ostrzały i starcia militarne na wschodniej Ukrainie. I jest to tragedia, bo mieliśmy nadzieję, że uda się powstrzymać wojnę i znaleźć polityczne czy dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu – powiedział papieskiej rozgłośni abp Szewczuk.

Reklama
Reklama

Wszyscy wiedzą, że dla tej sytuacji nie ma rozwiązania militarnego. Ale jest też drugi powód do obaw. Ukraińcy obawiają się bardzo silnej koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą. I wszystko to dzieje się w kontekście pandemii. Aktualnie na Ukrainie przeżywamy silną falę pandemii. Dlatego przeżywamy chwile wielkiego lęku. Stąd solidarność Ojca Świętego, fakt, że zwrócił uwagę na nasze cierpienia rodzi w nas poczucie głębokiej wdzięczności względem Ojca Świętego, za jego modlitwę, za jego wsparcie dla cierpiącego narodu ukraińskiego – dodał arcybiskup.

kw/VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę