Nasze projekty

Żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę. „Doświadczycie bliskości Pana Jezusa”

350 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło w sobotę w 30. Pieszej Pielgrzymce Żołnierzy na Jasną Górę. Towarzyszą im także Litwini, Słowacy, Amerykanie i Niemcy. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. mjr Maksymilian Jezierski, którego czytelnicy Stacji7 mogą znać z wielkopostnych rekolekcji "Czas walki".

fot. Ordynariat Polowy/facebook.com

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Bp Lechowicz w kazaniu nawiązał do hasła pielgrzymki: „Pan mój i Bóg mój”, podkreślając, że aby rzeczywiście uwierzyć w Jego obecność, uwierzyć w to, że Pan Bóg jest „mój”, trzeba doświadczyć Go w swoim życiu. Jestem przekonany, że pielgrzymka pozwoli wam doświadczyć bliskości Pana Jezusa w Waszym życiu – powiedział.

ZOBACZ: Nieprzerwanie od 312 lat! Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek już w drodze na Jasną Górę

Reklama

Ordynariusz Wojskowy zwrócił uwagę, że pielgrzymka daje wiele okazji do tego, aby dotknąć Pana Jezusa, poprzez korzystanie z sakramentów, pokuty i pojednania oraz Eucharystii, codzienną modlitwę, a także medytację nad Słowem Bożym.

W czasie pielgrzymki będziecie także dotykać Jezusa w waszych wzajemnych relacjach, we wspólnocie. Pan Jezus mówił przecież, że „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20) i „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Pan Jezus będzie obecny w twarzach Waszych braci i sióstr pielgrzymujących i spotykanych w drodze na Jasną Górę – przekonywał biskup.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Adam Joks, dowódca 2. Korpusu Polskiego – Dowództwa Wojsk Lądowych z małżonką oraz gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, którzy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Eucharystię koncelebrowali kapelani, którzy będą towarzyszyć pielgrzymom w drodze na Jasną Górę.

Reklama

Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. płk Stanisław Garbacik, dziekan Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych i zarazem dowódca pielgrzymki, który przekazał kilka informacji organizacyjnych i podziękował biskupowi za sprawowaną Mszę św. Wręczył też biskupowi polowemu Kartę Pielgrzyma, znaczek pielgrzymkowy oraz pamiątkowy coin.

Wojskowi pielgrzymi na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia

Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

ZOBACZ: Wyjątkowy gest wobec papieża wolontariuszki ŚDM z zespołem Downa. Zobacz nagranie!

Reklama

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił pątników zgromadzonych na Placu Zamkowym i dał znak do wymarszu grup. Biskup Polowy i Metropolita Warszawski odprowadzili pielgrzymów na Plac Bankowy, a następnie żegnali kolejne grupy wyruszające z Warszawy.

Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki jest ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej, a którego czytelnicy Stacji7 mogą znać z wielkopostnych rekolekcji „Czas walki”.

ZOBACZ: Wielka mobilizacja. Wielki Post z Wojskiem Polskim na Stacji7

14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę