Nasze projekty

Nieprzerwanie od 312 lat! Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek już w drodze na Jasną Górę

W niedzielę rano na trasę wyruszyła jedna z najstarszych polskich pielgrzymek - Warszawska Pielgrzymka Piesza, która podąża do Częstochowy już po raz 312. "Wyruszając na pątniczy szlak prośmy Maryję – Matkę Łaski Bożej o umocnienie nas w wierze" - zachęca kierownik pielgrzymki.

fot. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - OO. Paulini/facebook.com

Po raz pierwszy pielgrzymka została zorganizowana w 1711 r. po ustaniu zarazy; wyruszyła z kościoła Świętego Ducha na Jasną Górę z dziękczynnym wotum Warszawy dla Matki Najświętszej. Od tego roku datuje się ciągłość Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej prowadzonej do dnia dzisiejszego przez paulinów.

Kościół Świętego Ducha – skąd tradycyjnie wyrusza pielgrzymka, zwana “paulińską” – w 2019 roku ustanowiony został diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

ZOBACZ: Stolica pielgrzymuje do Matki Bożej. W sierpniu na Jasną Górę dotrze 11 pielgrzymek z Warszawy

Reklama

Wymarsz poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele Świętego Ducha, gdzie gospodarzami są ojcowie paulini. Pielgrzymka, złożona jest 22 grup. Pątnicy codziennie będą pokonywali ok. 30 km, a towarzyszyć im będzie hasło: „Sakramenty dają życie”. Temat jakże na czasie, naglący, zwłaszcza, kiedy obserwuje się postępujące odejście i negację praktyk sakramentalnych – zaznacza kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik OSPPE.

Jak dodaje paulin, to nie sakramenty jako takie znajdują się w kryzysie, ale współczesny człowiek. Dlatego wyruszając na pątniczy szlak prośmy Maryję – Matkę Łaski Bożej o umocnienie nas w wierze, a dla poszukujących i zagubionych o dar wiary żywej i powrót do Sakramentów, które dają życie – zachęca kierownik pielgrzymki.

6 sierpnia na Jasną Górę wyruszyły z Warszawy także dwie inne pielgrzymki: Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” oraz 29. Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej.

Reklama

Trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy w sobotę, 5 sierpnia: 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 40. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin i 17. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków.

ZOBACZ TEŻ: „Wracamy do pielgrzymowania sprzed dwóch lat”. Jak będzie wyglądać warszawska pielgrzymka?

Na Jasną Górę nie tylko na nogach

Ponadto, w dwóch terminach, odbędą się też dwie warszawskie pielgrzymki rowerowe. Pierwsza grupa wyruszy 11 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (na Siekierkach), a druga 22 sierpnia z parafii św. Łukasza Ewangelisty (na Jelonkach). Pątnicy na jednośladach mają do pokonania codziennie od 75 do 90 km, a całość trasy wynosi ok. 290 km. Pojadą pod hasłem: „Chrześcijaninem jest się dla innych, nie tylko dla siebie”.

Reklama

Z kolei 22 sierpnia wyruszy z Warszawy 20. Pielgrzymka na Rolkach. Pielgrzymi będą mieli do pokonania w 5 dni ok. 270 km, czyli codziennie od 50 do 75 km.

Natomiast 16 sierpnia pod hasłem „Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” wyrusza już po raz 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Pielgrzymkę rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego w konkatedrze na Kamionku o godz. 6.00. W sumie tym roku z Warszawy do Częstochowy wyrusza 11 pielgrzymek.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę