Nasze projekty

Zmiany w przepisach dot. pogrzebu z urną. Co wprowadzono?

Nad uzupełnieniem przepisów liturgicznych dotyczących chrześcijańskiego pogrzebu z urną pracowali biskupi na 396. zebraniu plenarnym KEP na Jasnej Górze. Wprowadzone zostały trzy uzupełnienia, m.in. dotyczące przypadku kremacji księdza lub biskupa.

fot. noxos/freepik.com

Podczas 396. zebrania plenarnego biskupi omawiali kolejny etap prac nad dokumentem o obrzędzie pogrzebowym dotyczącym pochówku z urną. Nad tym dokumentem pracuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Kolejny etap zostanie zaprezentowany i poddany pod głosowania. 

PRZECZYTAJ: Świeckie obrzędy na katolickim pogrzebie? Jest jasne stanowisko komisji Episkopatu

Kilka lat temu polscy biskupi postanowili uregulować kwestię tekstów liturgicznych pogrzebów z urnami, ponieważ zreformowane po Soborze Watykańskim II księgi liturgiczne zawierały jedynie formuły dotyczące obrzędów nad trumną z ciałem. Przygotowano pierwszą wersję dokumentu opisującego obrzędy chrześcijańskiego pogrzebu z obecnością urny i został on wysłany do zatwierdzenia przez watykańską Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ta jednak zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia uzupełnień.

Reklama

Jak powiedział KAI bp Greger, uzupełnienia, nad którymi pracowała Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dotyczą trzech kwestii. Pierwsza dotyczy tego, co już istnieje w praktyce, czyli urna jest w kościele, idziemy na cmentarz… A co, jeśli ktoś sobie zażyczy pełne obrzędy, z pierwszą stacją w domu? To zatem zostało uzupełnione. Ponadto chodziło o wyodrębnienie z całego bloku czytań mszalnych, które są w rytuale, tych, które nadają się do sprawowania przy obrzędzie z urną – wskazał bp Greger.

Trzecie uzupełnienie dotyczyć ma przypadków kremacji księdza lub biskupa. W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione – bo tu była dyskusja – że urna będzie okadzana. Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku – powiedział bp Greger.

PRZECZYTAJ: Zawsze przychodzi za wcześnie… Jak wypełnić pustkę po śmierci ukochanej osoby?

Reklama

Uzupełnienia te zostały zatwierdzone przez zebranie plenarne i przesłane do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W 2016 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała Instrukcję „Ad resurgendum cum Christo”, dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Podkreśla ona, że preferowaną formą pochówku jest ta tradycyjna, jednakże „Kościół nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać takiej praktyki, jako że kremacja zwłok nie dotyczy duszy i nie uniemożliwia boskiej wszechmocy wskrzeszenia ciała, a więc nie zawiera obiektywnego zaprzeczenia doktryny chrześcijańskiej na temat nieśmiertelności duszy i zmartwychwstania ciała”.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę