Nasze projekty
Reklama
Fot. Freepik

Zawsze przychodzi za wcześnie… Jak wypełnić pustkę po śmierci ukochanej osoby?

Poniekąd zdajemy sobie z tego sprawę, że śmierć jest wpisana w życie, ale zawsze przychodzi za wcześnie.

Większość zgodzi się z postawieniem tezy, że śmierć i idąca z nią w parze żałoba należą do jednych z trudniejszych przeżyć, z którymi przychodzi się w ciągu życia nam mierzyć. Poniekąd zdajemy sobie z tego sprawę, że śmierć jest wpisana w życie, ale zawsze przychodzi za wcześnie.

Bez względu na wiek, na czas, ona zawsze pojawia się nie w porę. Ludzki rozum nie jest tego w stanie pojąć. Po śmierci bliskiej osoby pojawia się ogromna i bolesna pustka, która z każdym uderzeniem serca o sobie przypomina, sprawiając ból. 

CZYTAJ: Żałoba czyli czas układania świata na nowo

Reklama

Odnaleźć się na nowo

Sposób przeżywania żałoby jest bardzo indywidualny. Ma na niego wpływ wiele czynników: zaczynając od stopnia zażyłości z osobą, która odeszła z ziemskiego świata, poprzez okoliczności śmierci, kończąc na cechach osobowości. Wszystkich trwających w żałobie łączy smutek, z którym na miarę własnych możliwości trzeba sobie poradzić.

Żałoba jest czasem, który uczy odnalezienia się na nowo w świecie po stracie bliskiej osoby. Naturalnym jest, że w krótkim czasie po stracie obserwujemy u siebie skrajne emocje, spadek nastroju, brak apetytu, bezsenność. Pojawiają się pytania, na które tak trudno po ludzku znaleźć odpowiedź, które jeszcze bardziej uświadamiają jak bolesna jest ta strata. Czas trwania żałoby również jest kwestią indywidualną.

ZOBACZ: „Śmierć to nie koniec dobrego, a początek lepszego!”

Reklama

Czy istnieje sposób na ukojenie bólu?

Nie istnieje żaden złoty środek na to by dać ukojenie osobie przeżywającej żałobę, lecz można pomóc jej przez nią przejść. Pojawia się pytanie w jaki sposób tego dokonać? Na pewno dać czas na pogodzenie się z utratą bliskiej osoby i nie przyśpieszać na siłę tego procesu. Odnalezienie się w świecie na nowo nie jest łatwe, wymaga zrobienia wielu czasem niezauważalnych kroków. Trwanie przy tej osobie, pozwolenie jej na te wszystkie emocje, które się w niej znajdują bez oceniania, bez ponaglania, bez krytykowania.

Niekiedy zdarza się, że osoba pogrążona w żałobie szuka „ukojenia” w różnego rodzaju używkach, by chociaż na chwilę zapomnieć o sytuacji, która ją przeraża. Bardzo istotnym jest by być czujnym, bo to może stanowić otwartą furtkę do wpadnięcia w nałóg. Otoczenie zrozumieniem pomaga nie wpaść w tarapaty. Jednak pamiętajmy, że musi się to odbyć w atmosferze zrozumienia. To, że nam wydaje się, że w danej sytuacji zachowalibyśmy się zupełnie inaczej nie oznacza, że drugi człowiek też miałby tyle sił. Istnieje wiele organizacji, stowarzyszeń, które niosą pomoc osobom znajdującym się w żałobie. Pomoc psychologa bądź grupa wsparcia są jednymi z wielu form pomocy, z których można skorzystać po stracie bliskich.

CZYTAJ: “Szczęście po stracie ukochanej osoby jest możliwe!” Historia młodej wdowy

Reklama

Przejść przez proces

Żałobę należy przeżyć, nie da się jej pominąć i nagle przejść do porządku dziennego. Często dzieje się tak, że w rozpaczy po stracie wpaść można w wir pracy, spychając na dalszy plan własne emocje, relacje co niestety doprowadzić może do rozpadu związków czy problemów zdrowotnych. Żałoba jest procesem, podczas którego uczymy się na nowo życia. Nie jest to proces łatwy, zostawia ona już na zawsze w sercu blizny, które z upływającym czasem bolą coraz mniej. Po etapie buntu, zaprzeczenia przychodzi czas akceptacji, czas pogodzenia się ze stratą.

Pamiętajmy, że pogodzenie nie jest równoznaczne z zapomnieniem, lecz jest próbą powrotu do rzeczywistości, próbą cieszenia się z życia, wspominania zmarłego oraz docenienia, że dane było go poznać, być z nim, przeżywać wspólne przygody, które, teraz gdy jest na ziemskim padole nieobecny pozwalają wrócić do tych momentów. Z czasem ból stanie się mniej uporczywy, codzienność nie będzie już tak dotkliwa, a metodą małych kroków uda się powoli dostrzegać w świecie piękno.

*Przypominamy tekst opublikowany pierwotnie w roku 2020.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę