Nasze projekty

Zmarł ks. prof. Alfons Skowronek, wybitny ekumenista i teolog

Jak dowiedziała się Stacja7, w Domu Księży Seniorów w Kiełpinie zmarł dziś ks. prof. Alfons Skowronek. Przez wiele lat swojej kapłańskiej posługi był oddany idei ekumenizmu. Miał 92 lata. Zostanie pochowany na cmentarzu w Laskach.

Jak wspomina ks. Skowronka Grzegorz Polak, dziennikarz, był to człowiek niesamowicie otwarty na dialog ekumeniczny, przyjaźnie nastawiony do ewangelików, utrzymywał też bliskie relacje z teologami niemieckimi, dzięki czemu korzystał z ich bogatej literatury. – Zabieganie o zbliżenie chrześcijan było u niego nacechowane dużym zniecierpliwieniem. Można było odnieść wrażenie, że kolejne ustalenia ekumeniczne są dla niego wciąż niewystarczające, zawsze chciał iść o krok dalej. Narażał się przez to na zarzuty, że naraża na szwank doktrynę Kościoła katolickiego. Ale nie przejmował się tym, był bardzo zaangażowany – powiedział Stacji7 Grzegorz Polak.

Jako jedno z największych osiągnięć ks. Skowronka wspomina zorganizowanie dużego sympozjum ekumenicznego w 500. rocznicę urodzin Marcina Lutra w 1983 r. Grzegorz Polak przypomniał też, że ks. Skowronek jako teolog poświęcił dużo swojego zaangażowania upowszechnieniu idei ekumenizmu, był aktywnym publicystą, współpracował z wieloma tytułami. Niezapomniane także, jak mówi, było poczucie humoru ks. profesora a także jego umiejętność dotarcia z tematyką ekumeniczną również do osób młodych.

Ks. prof Alfons Skowronek urodził się 26 stycznia 1928 r. w Piekarach Śląskich. Tam też w 1954 r. przyjął święcenia jako kapłan diecezji katowickiej. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1964 r. obronił doktorat. Swą wiedzę pogłębiał także zagranicą, na uniwersytetach w Nijmegen, Louvain, Paderborn i Münster (gdzie w 1970 r. uzyskał habilitację, której jednym z recenzentów byli światowej sławy teolog Karl Rahner). W 1977 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 r. – zwyczajnym.

Reklama

Na ATK m.in. kierował katedrą Teologii Ekumenicznej. Wykładał też w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Współpracował z „Encyklopedią Katolicką” i wieloma czasopismami katolickimi. W 1978 r. otrzymał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.

Przez dziesięciolecia był zaangażowany w ruch ekumeniczny, m.in. jako członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu, Komisji Mieszanej i Podkomisji ds. Dialogu z Polską Radą Ekumeniczną. W 1970 r. wszedł w skład redakcji międzynarodowego przeglądu teologicznego „Concilium”. W 1993 r. założył i był pierwszym przewodniczącym Polskiego Oddziału Światowej Konferencji Religii dla Pokoju. W 1996 r. podjął obowiązki duszpasterza katolików niemieckojęzycznych w Warszawie.

Jest autorem kilkunastu książek, w tym pięciotomowej sakramentologii w ujęciu ekumenicznym, a także „Sakrament in der evangelischen Theologie der Gegenwart” (Sakrament we współczesnej teologii ewangelickiej), „Aniołowie są wśród nas”, „Kim jest Jezus z Nazaretu?”, „Kościół w burzliwych czasach”, „Teologia w czasach kryzysu”, „Światła ekumenii”, „Odkrywanie jedności”, „Teologiczne zbliżenia: węzłowe problemy Vaticanum II w aspekcie ekumenicznym”. Udzielił także wywiadu-rzeki „O wierze i teologii współczesnego Kościoła”.

Reklama

Informację o śmierci ks. prof. Alfonsa Skowronka potwierdził ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

os/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę