Franciszek podarował Cerkwi prawosławnej bezcenne relikwie św. Piotra

Watykan ujawnił 13 września treść osobistego listu papieża Franciszka do patriarchy Bartłomieja. Papież wyjaśnia tam znaczenie daru, jaki przekazał 29 czerwca delegacji Bartłomieja. Był to bezcenny relikwiarz zawierający kości Apostoła Piotra.

W serdecznej korespondencji Franciszek otwarcie pisze, że przekazuje ten dar „pod natchnieniem Ducha świętego” i chce w ten sposób pogłębić proces dążenia do jedności między Kościołem rzymskim i Cerkwią Prawosławną. Przyznaje również, że ten dar – kości św. piotra mają być odpowiedzią na dar ofiarowany ponad 50 lat temu przez patriarchę Athenagorasa, który w Jerozolimie spotkał się z papieżem Pawłem VI. Była nim ikona przedstawiająca obejmujących się apotołów Piotra i Andrzeja, symbolizujących Kościół Rzymu i Cerkiew. Papież wyznaje, że właśnie ta ikona „stała się dla nas proroczym znakiem przywrócenia tej widzialnej komunii między naszymi Kościołami, do której dążymy i o którą żarliwie się modlimy i na rzecz której działamy.” I dodaje: „Zatem w pokoju zrodzonym z modlitwy odczułem, że byłoby bardzo znaczące, gdyby pewne fragmenty relikwii apostoła Piotra zostały umieszczone obok relikwii apostoła Andrzeja, czczonego jako niebiański patron Kościoła Konstantynopola.” – napisał Franciszek.

Relikwiarz kości św. Piotra, ofiarowany w czerwcu Bartłomiejowi, został sporządzony w 1952 r. na zlecenie papieża Pawła VI. Miał pomieścić dziewięć fragmentów kości Apostoła Piotra znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych w niszy grobowej pod ołtarzem głównym bazyliki św. Piotra w Watykanie. Całą relikwię pozostawiono pod ołtarzem głównym, zaś owe 9 fragmentów w relikwiarzu papież Paweł VI przechowywał w prywatnej kaplicy swojego papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę