Nasze projekty

28 grudnia rusza tegoroczne spotkanie Taizé. Można wziąć w nim udział online [PROGRAM]

Tradycyjne grudniowe spotkanie młodych z całej Europy, organizowane przez braci z ekumenicznej wspólnoty z Taizé, odbędzie się w nowej formule. Będzie mogła w nim wziąć udział jedynie młodzież z samego Turynu i jego okolic, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Turynu, zorganizowano internetową transmisję spotkania.

fot. Damir Jelic / Wikimedia commons

Dwa etapy spotkania młodych

Spotkanie młodych Taizé miało odbyć się w Turynie w 2020 roku. Ze względu na pandemię zostało ono jednak odwołane, a z tego roku – przeniesione na lipiec 2022 roku.

Bracia ze wspólnoty postanowili jednak nie rezygnować całkowicie z tradycyjnego grudniowego Taizé. Reagując na ograniczenia sanitarne, organizują spotkanie w dwóch etapach: pod koniec roku (od 28 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r.) odbędzie się spotkanie dla ograniczonej grupy młodzieży, które będzie transmitowane online, a w lipcu 2022 roku – jak ufają – dla wszystkich chętnych.

Na koniec grudnia w Turynie spotkają się osoby mieszkające na terenie diecezji, a młodzi z całej Europy mogą łączyć się z nimi na modlitwie online. Młodych gościć będzie teraz kilka turyńskich kościołów, w których odbywać się będą modlitwy i warsztaty.

Reklama

Centralny punkt wydarzenia: kontemplacja Całunu Turyńskiego

Spotkanie poprowadzi przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois. Metropolita stolicy Piemontu zapowiedział na 30 grudnia nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego, które będzie transmitowane w mediach.

Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie – podkreślił abp Cesare Nosiglia. Zauważa, że w tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.

PROGRAM SPOTKANIA

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na kanale wspólnoty z Taizé na YouTubie.

Reklama

Wtorek, 28 grudnia

  • 20.30 – modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé

Środa, 29 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 20.30 – modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Czwartek, 30 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 12.30 – modlitwa południowa transmitowana z Turynu
  • 15.15 – spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”: jak okazywać solidarność ludziom z doświadczeniem migracji.
  • 17.30 – spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Co można zrobić wspólne, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom”
  • 20.30 – modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Piątek, 31 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 20.30 – modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé

os, KAI, taize.fr / Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę