Nasze projekty

Św. Brat Albert został ogłoszony patronem pracowników pomocy społecznej

Jak poinformowało Biuro Prasowe Episkopatu, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę o ogłoszenie św. Brata Alberta patronem wszystkich pracowników pomocy społecznej w Polsce.

Fot. Wikipedia

– Cieszymy się, że jest pozytywna decyzja Kongregacji i tym samym św. Brat Albert stał się za aprobatą Kościoła patronem wszystkich pracowników pomocy społecznej w Polsce – powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Św. Brat Albert Chmielowski urodził się w Igołomi pod Krakowem w roku 1845. Wziął udział w Powstaniu Styczniowym, w którym stracił nogę. Po ukończeniu studiów malarskich rozpoczął pracę artystyczną, ale porzucił malarstwo, odnajdując swoje powołanie w służbie najbiedniejszym i opuszczonym. „Cóż im dam, jeśli nie siebie?” – napisał w swoim notatniku.

Założył Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. Zaczął organizować dla potrzebujących domy opieki i przytułki. Po pierwszych placówkach, w Krakowie, szybko powstały następne, m.in. we Lwowie, Tarnowie i Zakopanem. Brat Albert stał się dla najuboższych bratem, a nawet ojcem i opiekunem. Stał się jednym z nich. Kiedy jego przyjaciel zapytał go, czy w końcu odnalazł szczęście, odpowiedział ze szczerym uśmiechem: „Mam schroniska i stowarzyszenia mych braci w Krakowie, Tarnowie, we Lwowie, w Zakopanem. Rozdałem w tym roku 20 tysięcy bochenków chleba, 12 tysięcy porcji kaszy, daję nocami dach nad głową setkom tych, którzy go nie mają. Niech ci, bracie, to służy za odpowiedź!”.

Reklama

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie. Do tej pory Brat Albert był patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków. Od teraz będzie także patronem pracowników pomocy społecznej.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Brata Alberta Chmielowskiego

Boże, nieskończenie dobry i miłosierny,
wejrzyj na zasługi Świętego Brata Alberta,
który za przykładem Twego Syna stał się bratem wszystkich ludzi
i przez pokorną posługę najbardziej opuszczonym i skrzywdzonym,
ocalał w nich godność ludzką i wzbudzał wiarę w Twoją Opatrzność.

Reklama

Przez Jego wstawiennictwo racz łaskawie użyczyć mi łaski……
o którą z ufnością Cię proszę.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Święty Bracie Albercie módl się za nami.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę