Nasze projekty

Rodzice, błogosławcie swoje dzieci! „Bóg kocha je w sposób szczególny”

Pamiętacie, aby błogosławić swoje dzieci przed wyjściem do szkoły czy pójściem spać? Warto czynić na ich czołach znak krzyża, jak najczęściej.

Pixabay.com/Pexels

O błogosławieństwie dzieci przez rodziców przypomniał ostatnio abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Poprosił, aby rodzice czynili na czołach dzieci znak krzyża jak najczęściej – kiedy wychodzą do szkoły czy kładą się spać.

Niech idą z waszym błogosławieństwem, które jest przedłużeniem miłości, którą ma Bóg w Trójcy Świętej Jedyny do wszystkich ludzi, ale zwłaszcza do dzieci, bo Pan Bóg dzieci kocha w sposób szczególny – podkreślał arcybiskup.

Rodzice najbardziej uczestniczą w ojcostwie i macierzyństwie Boga. Dlatego powinni błogosławić swoje dzieci, bo przez nich sam Bóg je błogosławi.

Reklama
Reklama

„Wiedzieliśmy, że błogosławieństwo nas prowadzi

Kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, pisał w Duchu Liturgii, że „naznaczając się znakiem krzyża, wstępujemy w moc błogosławieństwa Chrystusa”.

„Nigdy nie zapomnę pobożności i pieczołowitości, z jakimi moi rodzice błogosławili znakiem krzyża nas, swoje dzieci, gdy wychodziliśmy z domu; a gdy żegnaliśmy się na dłużej, rodzice kreślili nam znak krzyża wodą święconą na czole, wargach i piersi. To błogosławieństwo towarzyszyło nam, i wiedzieliśmy, iż ono nas prowadzi. Było to unaocznienie modlitwy rodziców, która szła z nami, i wyraz pewności, że opiera się ona na błogosławieństwie Zbawiciela” – pisał kard. Ratzinger.

„Błogosławienie to wyraz kapłaństwa powszechnego”

Jak podkreślił, błogosławieństwo rodziców „było równocześnie swoistym zobowiązaniem nas do nieopuszczania przestrzeni tego błogosławieństwa”.

Reklama
Reklama

„Błogosławieństwo jest gestem kapłańskim i w tym znaku krzyża odczuwaliśmy kapłaństwo rodziców, jego szczególną godność i moc. Myślę, że błogosławienie znakiem krzyża jako pełnoprawny wyraz kapłaństwa powszechnego wszystkich ochrzczonych powinno na nowo i z większą siłą wkroczyć do codziennego życia i nasycić je mocą Chrystusowej miłości” – podkreślił.

kh/diecezja.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę