Nasze projekty
Reklama
Pixabay.com/goja73

Rocznica rzezi wołyńskiej. W ciągu jednego dnia zginęło 8 tys. Polaków

11 lipca 1943 roku jest symbolem wszystkich zbrodni popełnionych przez UPA w tzw. „rzezi wołyńskiej”. Tym mianem określa się szereg ludobójczych akcji nacjonalistów ukraińskich, skierowanych przeciwko ludności polskiej i czeskiej zamieszkującej na Wołyniu oraz odwetowych akcji partyzantki polskiej.

11 lipca 1943 roku oddziały nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości na Wołyniu. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Historycy badający te wydarzenia oceniają, że tylko tego dnia mogło zginąć nawet 8 tys. Polaków. Głównie były to kobiety, dzieci i osoby starsze. Mordowani byli w sposób okrutny, nie tylko przy użyciu broni palnej, ale także od siekier, wideł, noży i wielu innych narzędzi. Często zbrodnie te popełniane były w czasie modlitw w kościołach.

Podczas ciągnących się od 1942 do 1944 roku napadów, nasilonych w lecie 1943 roku, wymordowano około 60 tysięcy Polaków oraz kilkanaście tysięcy Ukraińców, przy czym część ofiar po stronie ukraińskiej poniosła śmierć z rąk nacjonalistów ukraińskich za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.

Najwięcej mordów, dokonanych w lecie 1943 roku, odbywało się w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas Mszy w kościołach. Nierzadko kościoły były otaczane, a wiernych przed śmiercią często torturowano w okrutny sposób.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja