Nasze projekty

Prymas Polski: Kościół jest tylko po to, by głosić Ewangelię. Nie do czego innego

"Głoszenie Ewangelii jest nie tylko podstawową misją, ale i radością Kościoła. Kościoła, który stanowimy my wszyscy ochrzczeni" - mówił prymas abp Wojciech Polak do pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Prymas Polski przewodniczył mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej inaugurującej dziewięciodniową Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Idźcie i dawajcie świadectwo! Idźcie i uczcie się Kościoła! – mówił do pielgrzymów.

Wyruszacie z tym samym poleceniem, które kiedyś, w Galilei, usłyszeli pierwsi uczniowie Jezusa. Pójdziecie tak, jak po zwiastowaniu poszła również Matka naszego Pana i nasza Matka, Matka Kościoła. Papież Franciszek gromadząc młodych na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie wskazuje właśnie na Maryję, która idzie do swojej krewnej Elżbiety. Maryja powstaje i wyrusza w drogę, ponieważ jest pewna, że Boże plany są najlepszym możliwym projektem życia – mówił w homilii abp Polak wyrażając nadzieję, że pielgrzymka będzie okazją, by na nowo odkryć i zobaczyć wspólną drogę Kościoła – Kościoła, który wyszedł z jerozolimskiego Wieczernika, który idzie, który oddaje się na służbę, który niesie Dobrą Nowinę.

„Kościołem są wszyscy ochrzczeni”

Po to jest Kościół, po tylko jest Kościół, by głosić Ewangelię. Nie do czego innego – podkreślił abp Polak. Głoszenie Ewangelii jest nie tylko podstawową misją, ale i radością Kościoła. Kościoła, który stanowimy my wszyscy ochrzczeni – przypomniał dodając, że ten nakaz głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa wynika nie z chęci panowania czy woli władzy, ale z siły miłości.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Prymas Polak: „Kościół to nie miejsce na agitację polityczną”

Historia Chrystusowego Kościoła to przede wszystkim historia miłości, niekiedy trudnej, niekiedy wręcz niewiernej, ale miłości Chrystusa i Kościoła – mówił abp Polak cytując dalej fragment książki autora tegorocznych pielgrzymkowych konferencji ks. Krzysztofa Wonsa SDS: „W domu uczyłem się przyjmować Kościół, w którym jest ludzka słabość; poznawałem Kościół nielukrowany i niewybielany, Kościół grzeszników. W takim właśnie Kościele blisko mi do Boga. Bliżej mi do Niego, ponieważ jest Kościołem zranionym tak jak ja. Kościół rozpoznaję, podobnie jak Jezusa, po Jego ranach, a nie pomimo ran”.

Dla was wszystkich, którzy ruszacie na pielgrzymi szlak, otwierają się teraz dni, aby w trudzie wspólnej drogi, na modlitwie, w codziennej Eucharystii, w sakramencie pojednania i pokuty, w wydarzeniach i osobach, które razem idą, rozpoznawać Kościół, uczyć się Kościoła, żyć Kościołem, który – jak głosi hasło pierwszego pielgrzymkowego dnia – jest Kościołem wszystkich – wskazał Prymas Polski.

Reklama

Pielgrzymów powita prymas

Z Gniezna wyruszyły w piątek grupy regionalne-kolorowe, które wędrują wspólnym szlakiem, spotykając się na postojach i modlitwie. W drodze są już także lub wkrótce będą grupy promieniste, które idą własnymi szlakami, ale z tym samym pielgrzymkowym hasłem i programem. To historyczna spuścizna, sięgająca czasów PRL, kiedy pielgrzymowanie było utrudniane lub zakazane, dlatego poszczególne grupy szły osobno, różnymi trasami, spotykając się dopiero u celu. Za kilka dni w drogę ruszą także grupy rowerowe.

Wszyscy pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej dotrą na jasnogórski szczyt jednego dnia – 5 sierpnia, a u celu witać ich będzie abp Wojciech Polak. W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia Prymas Polski będzie uczestniczyć wraz z pątnikami w nabożeństwie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach, a następnie odprawi Mszę św. na zakończenie tegorocznej pielgrzymki.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę