Po latach udało się potwierdzić autentyczność obrazu "Wiejskie chaty". Okazało się, że dzieło wyszło spod ręki wybitnego holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. A od czterech znajduje się w depozycie warszawskiego muzeum, które pokaże je na wystawie.
Płótno zatytułowane „Wiejskie chaty pośród drzew” już w kwietniu będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To jedyny w polskich zbiorach obraz van Gogha, a jego autentyczność potwierdziły badania polskich i holenderskich ekspertów. Od czterech lat dzieło należało do depozytu tej placówki.
Jestem niezwykle dumny, że nasze Muzeum będzie mogło zaprezentować jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha. To świetna okazja do przybliżenia szerokiej publiczności perły europejskiego malarstwa znajdującej się w polskich zbiorach, a także do zaproszenia do jednego z najciekawszych warszawskich muzeów – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor placówki.
Przez rok badania nad obrazem prowadzono w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) przy Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wiejskie chaty pośród drzew pochodzą z najwcześniejszego okresu twórczości van Gogha, w którym artysta stosował stonowane barwy i wykazywał skłonność do kolorów ciemnych, zanim poddał się wpływowi impresjonistów – mówi Stefania Ambroziak, jedna z kuratorek wystawy.
„Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzą z pracowni Nuenen, niedaleko holenderskiego Eindhoven. Wiadomo, że Vincent van Gogh namalował obraz w 1883 roku, czyli mniej więcej 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami – takimi jak „Słoneczniki” czy „Gwiaździsta noc”.
Przeczytaj również
Obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli, przechodził z rąk do rąk, a często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości.
Gdy na początku XX wieku dzieła van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły swoją wartość „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły w ręce kolekcjonerów – najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło ostatecznie trafiło do Polski, a od 2020 roku pozostaje w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
ZOBACZ TEŻ: Polsat pokaże wyjątkowe Misterium Męki Pańskiej. Na scenie wystąpią znani artyści
Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha będzie można zobaczyć od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
mt514.pl, kh/Stacja7