Nasze projekty

Polska ma swojego van Gogha. Wspaniała wiadomość dla miłośników sztuki

Po latach udało się potwierdzić autentyczność obrazu "Wiejskie chaty". Okazało się, że dzieło wyszło spod ręki wybitnego holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. A od czterech znajduje się w depozycie warszawskiego muzeum, które pokaże je na wystawie.

fot. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego/Facebook

Płótno zatytułowane „Wiejskie chaty pośród drzew” już w kwietniu będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To jedyny w polskich zbiorach obraz van Gogha, a jego autentyczność potwierdziły badania polskich i holenderskich ekspertów. Od czterech lat dzieło należało do depozytu tej placówki.

Jestem niezwykle dumny, że nasze Muzeum będzie mogło zaprezentować jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha. To świetna okazja do przybliżenia szerokiej publiczności perły europejskiego malarstwa znajdującej się w polskich zbiorach, a także do zaproszenia do jednego z najciekawszych warszawskich muzeów – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor placówki.

Przez rok badania nad obrazem prowadzono w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) przy Muzeum Narodowym w Krakowie.

Reklama

Wiejskie chaty pośród drzew pochodzą z najwcześniejszego okresu twórczości van Gogha, w którym artysta stosował stonowane barwy i wykazywał skłonność do kolorów ciemnych, zanim poddał się wpływowi impresjonistów – mówi Stefania Ambroziak, jedna z kuratorek wystawy.

„Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzą z pracowni Nuenen, niedaleko holenderskiego Eindhoven. Wiadomo, że Vincent van Gogh namalował obraz w 1883 roku, czyli mniej więcej 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami – takimi jak „Słoneczniki” czy „Gwiaździsta noc”.

Obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli, przechodził z rąk do rąk, a często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości.

Reklama

Gdy na początku XX wieku dzieła van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły swoją wartość „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły w ręce kolekcjonerów – najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło ostatecznie trafiło do Polski, a od 2020 roku pozostaje w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Polsat pokaże wyjątkowe Misterium Męki Pańskiej. Na scenie wystąpią znani artyści

Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha będzie można zobaczyć od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Reklama

mt514.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę