Nasze projekty

W niedzielę Msza św. z udziałem migrantów ze Wschodu

Przebywający w Polsce migranci z krajów byłego Związku Radzieckiego, w tym uchodźcy z Doniecka i Ługańska, spotkają się w najbliższą niedzielę 14 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski na wspólnej modlitwie i kolędowaniu. Mszy św. w ich intencji będzie przewodniczył dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Krzyża TChR.

– W ten sposób chcemy odpowiedzieć na zaproszenie papieża Franciszka i spotkać się w gronie osób, które znalazły w Polsce drugą ojczyznę. Chcemy porozmawiać o radościach i problemach, którymi żyją na co dzień, ale też razem przeżywać radość Bożego Narodzenia, m.in. poprzez wspólne śpiewanie kolęd z krajów, z których pochodzą te osoby – mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Jak wyjaśnia, Msza św. zostanie odprawiona według formularza „za uchodźców i migrantów” z Mszału Rzymskiego. Po Mszy św. odbędzie się wspólne kolędowanie i poczęstunek.

Zaproszenie do udziału we wspólnej modlitwie i spotkaniu skierowane jest do osób pochodzących z krajów byłego Związku Radzieckiego, które przebywają obecnie w Polsce. Na co dzień Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Kościół w tych krajach. Wśród nich znajdą się m.in. młodzi ze wspólnoty Opoka, zrzeszającej studentów i absolwentów warszawskich uczelni, pochodzących ze Wschodu. Spodziewany jest też udział uchodźców z Donbasu, którzy mieszkają obecnie w Polsce.

Reklama
Reklama

Według szacunków Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, tylko w Warszawie przebywa obecnie ok. 30 rodzin pochodzących z Donbasu.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku towarzyszy mu zachęta do odprawienia Mszy św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.


(KAI) abd / Warszawa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite