Nasze projekty
fot. Lia Mendoza/Cathopic

Czy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trzeba iść na mszę świętą?

Katolicy popełniają grzech ciężki, jeśli nie uczestniczą w mszy świętej w święta nakazane. Wyjaśniamy, czy w przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy pójść na mszę.

Reklama

Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (art. 2181).

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Jak widzimy, do świąt nakazanych należy również przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I to oznacza, że tego dnia lub w wigilię uroczystości należy pójść na mszę świętą. Tak pisze o tym Kodeks Prawa Kanonicznego „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (kan. 1248 § 1).

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę