Nasze projekty

„Mamy coraz większy problem z podejmowaniem decyzji na całe życie”. Aneta Liberacka o projekcie prorodzinnym w „Siódma9”

"Z jednej strony ludzie wskazują na to, że największe szczęście i bezpieczeństwo zapewnia bycie w rodzinie, a z drugiej jeśli chodzi o założenie rodziny - pojawia się problem z podejmowaniem długoterminowych decyzji. Świat się zmienił – także antropologicznie - i mamy większy problem z podjęciem decyzji na cale życie" - powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor naczelna Stacji7.pl Aneta Liberacka.

fot. Exe Lobaiza/cathopic.com

Gościem dzisiejszej audycji Poranka „Siódma9” była redaktor naczelna Stacji7.pl. Wraz z redaktorem Michałem Kłosowskim rozmawiała o Projekcie Rodzina, który wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, przygotowuje Stacja7, oraz o wczorajszej debacie “Czy warto inwestować w małżeństwo?” w ramach, której młode małżeństwa i eksperci rozpatrywali rozterki jakie towarzyszą podjęciu decyzji o ślubie.

Aneta Liberacka przybliżyła główne kwestie, które stoją za coraz mniejszą liczbą małżeństw oraz tego jak ważna jest komunikacja między przyszłymi małżonkami. Statystyki wskazują na to, że liczba małżeństw spada. Coraz częściej mamy sytuację, w której młodzi ludzie traktują małżeństwo jako niekoniecznie dobrą inwestycję na własne życie – powiedziała redaktor naczelna Stacji7.

„Małżeństwo to stawianie sobie samemu wymagań, które rozwijają człowieka”

Wspomniała także o badaniach przeprowadzonych na stronie Stacji7, które polegały na zebraniu odpowiedzi młodych ludzi co uważają za mocne a co za słabe strony małżeństwa. W ankiecie wzięło udział 400 osób. Młodzi ludzie wskazują, że małżeństwo to nie jest dobra inwestycja w siebie, generująca dodatkowe kwestie ekonomiczne, na które nie wszystkich stać. To sztuka daleko idącego kompromisu i rezygnacji z siebie – kontynuowała.

Reklama

Pojawiały się również głosy, że małżeństwo to stawianie sobie samemu wymagań, które rozwijają człowieka. Zdecydowanie wskazują na to młodzi, również Ci, którzy mają trójkę dzieci. Sztuka kompromisu wiąże się z rezygnacją z pewnych rzeczy, ale tylko po to, aby coś innego rozwinąć. W czasie debaty młode małżeństwa stwierdziły, że jest to wręcz zawodowa inwestycja dla nich, ponieważ człowiek żyjący w rodzinie, w małżeństwie musi być dużo lepiej zorganizowany, godząc życie zawodowe z życiem prywatnym. Taki człowiek staje się osobą bardziej zorganizowaną – tłumaczyła Aneta Liberacka.

„Jest szereg różnych, czasem błahych rzeczy, które nie doprowadzają do ostatecznej decyzji długoterminowej”

Wskazując na wypowiedzi małżeństw zaznaczyła, że młodzi ludzi mają problem z wchodzeniem w związek sakramentalny, ponieważ wiąże się on z decyzją na całe życie. Z jednej strony ludzie wskazują na to, że największe szczęście i bezpieczeństwo zapewnia bycie w rodzinie, a z drugiej jeśli chodzi o założenie tej rodziny, to jest problem z podejmowaniem długoterminowych decyzji. Świat się zmienił – także antropologicznie – i mamy większy problem z podjęciem decyzji na cale życie – podkreśliła.

W dalszej części rozmowy Aneta Liberacka zauważyła, że ludzie coraz częściej mają problem z komunikacją między sobą, która może powodować brak ostatecznych decyzji. W ramach Projektu Rodzina przygotowaliśmy 300 pytań, które proponujemy każdemu, kto boryka się z trudem decyzji, ale także każdemu kto tą decyzję ma już za sobą. Pytania te pomagają odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znamy samych siebie, rozpoznać oczekiwania drugiej osoby. Być może jest tak, że oboje chcemy zawrzeć związek małżeński, ale nie możemy się zdecydować, bo myślimy że ta druga osoba nie chce – wyjaśnia dalej.

Reklama

Jest szereg różnych, czasem błahych rzeczy, które nie doprowadzają do ostatecznej decyzji długoterminowej. Są też kwestie strachu ekonomicznego, rezygnacji z siebie. Dlatego w ramach Projektu Rodzina staramy się podjąć społeczną debatę – zarówno z ludźmi, którzy się wahają, jak i z tymi, którzy podjęli taką decyzję – przybliżającą problem zawierania małżeństw, dlaczego jest ich mniej oraz czy warto – zakończyła redaktor naczelna Stacji7.

Projekt “Małżeństwo i rodzina. Analiza SWOT dla wahających się” jest dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej “Po pierwsze Rodzina” na rok 2021.

pa/Siódma9/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę