Nasze projekty

Komisja Nauki Wiary zajmie się praktyką „przebaczania Panu Bogu”

Nowy przewodniczący Komisji Nauki Wiary, abp Stanisław Budzik, zapowiedział dziś, że wkrótce Komisja zajmie się m.in. powszechną w wielu wspólnotach praktyką "przebaczania Panu Bogu". W swoim wystąpieniu na Zebraniu Plenarnym Episkopatu abp Budzik podsumował także ostatnie miesiące pracy Komisji.

fot. Episkopat Polski/Flickr

W swoim wystąpieniu abp Budzik podziękował księżom biskupom, za zatwierdzenie nowego składu Komisji Nauki Wiary. Abp Budzik poinformował, że zespół nie mógł się jeszcze spotkać w pełnym składzie ze względu na epidemię. Udało się jednak przygotować i ogłosić już kilka ważnych dokumentów. Pierwszym była „Nota Komisji Nauki Wiary w związku z pandemią koronawirusa”, zatytułowana „Chrystus żyje i chce, abyś żył”. Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji, dokument skupia się „na lękach, jakie wiązały się z pandemią pokazując Kościół jako źródło, a nawet sakrament nadziei” i pokazuje, że „w obecnym czasie pandemii, naznaczonym ludzką skłonnością do rozpaczy, Kościół na nowo odkrywa swoją misję, którą jest głoszenie Chrystusa jako źródła nadziei, pociechy i umocnienia”.

Ponadto Nota ta wskazuje na „bezdroża pseudoreligijnych propozycji” czyli rozwijające się w tym czasie teorie niezgodne z przesłaniem Kościoła i apeluje, by trudną sytuację epidemii potraktować jako czas refleksji i nawrócenia, według słów Papieża Franciszka, jakie w tym czasie kierował do wiernych. – Tłumaczyliśmy, że „ukazywanie Boga jako niemiłosiernego sędziego, bezdusznego kontrolera ludzkich działań, mściwego tyrana lub przeciwnie – obojętnego władcy świata” jest niezgodne z biblijnym Jego obrazem. Za niedopuszczalne uznaliśmy również też „magiczne traktowanie sakramentów i sakramentaliów, promowanie wizji Kościoła jako bezpiecznej arki, przeznaczonej wyłącznie dla świętych i sprawiedliwych” – relacjonuje przewodniczący Komisji.

Drugim problemem, którym zajęła się Komisja w ostatnim czasie była sprawa kultu św. Szarbela, mnicha z Libanu. Cieszy się on kultem także w Polsce, czemu służyły tzw. domy modlitwy, organizowane i prowadzone przez ks. Jarosława Cieleckiego. Niestety niedawno ksiądz ten popadł w konflikt z Kościołem, przeszedł do Kościoła narodowego, który jest odłamem Kościoła polskokatolickiego i został zasuspendowany. – W związku z tym przestrzegaliśmy wiernych, że on tych domów prowadzić nie może i nie jest już autorytetem, skoro sam dobrowolnie opuścił Kościół katolicki – poinformował abp Budzik. Zagubionym wiernym Komisja wskazała fundację maronicką, która w Polsce ma swoją reprezentację, a odpowiedzialnym za nią jest bp Siemieniewski z Wrocławia. – Wszyscy, którzy chcą czcić tego świętego mnicha, znajdą w niej punkt odniesienia i mam nadzieję, że pozostaną wierni Kościołowi katolickiemu – zachęca metropolita lubelski.

Reklama

Jak zapewnił abp Budzik, w przyszłości Komisja Nauki Wiary pracować będzie nad dwoma ważnymi dokumentami. Jeden z nich porusza kwestię społecznych wymiarów grzechu, a drugi dotyczyć będzie powszechnej w ostatnim czasie w Kościele w Polsce praktyki tzw. „przebaczania Panu Bogu”. Upowszechniła się ona w Polsce w ostatnich kilkunastu latach za pośrednictwem Odnowy w Duchu Świętym. Opis aktu przebaczenia Panu Bogu można spotkać w materiałach formacyjnych wielu wspólnot, praktykowany jest on także w niektórych wspólnotach zakonnych. Praktyka ta pojawia się przy okazji rekolekcji ewangelizacyjnych i głoszenia Kerygmatu, w czasie Rekolekcji Ewangelicznej Odnowy i Seminarium Odnowy Wiary oraz w formacji Ruchu Światło-Życie. Wskazuje się, że pełne uzdrowienie może dokonać się tylko wtedy, gdy przebaczy się sobie i Panu Bogu.

Akt przebaczenia Panu Bogu w niektórych kręgach zaleca się odmawiać codziennie przez 30 dni, wskazując konkretne sprawy, które „wybacza się” Mu. Ma to na celu wyzbycie się wszelkich uraz, jakie może nosić w sobie człowiek. „Modlitwę przebaczenia Panu Bogu” uzasadnia się potrzebą poradzenia sobie przez człowieka z z żalem wobec Stwórcy. Budzi jednak ona wątpliwości, ponieważ stawia Go w roli winowajcy, który pokierował życiem ludzkim, nie tak jak powinien. Na temat tej modlitwy wypowiedział się w 2009 r. abp Józef Życiński. Podczas Duszpasterskich Wykładów Akademickich na KUL-u wskazał, że zjawisko to kazałoby zmienić treść przypowieści o Synu Marnotrawnym, tak, aby powracający do domu Syn powiedział ojcu „Przebaczam ci, ponieważ tyle zawiniłeś wobec mnie”.

Praktyka „modlitwy przebaczenia Panu Bogu” była już przedmiotem rozmów episkopatu na Zebraniu plenarnym w marcu 2013 roku. Prośbę o zajęcie się tą sprawą złożył do Komisji Nauki Wiary bp Andrzej Czaja.

Reklama

os, KAI, wroclaw.odnowa.org, /Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę