W kieleckim seminarium przebywa obecnie dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ulrich Manomany i Zidane Adriss od listopada rozpoczęli tu formację. Kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.

Prefekt WSD, ks. Kamil Banasik uważa, że adaptacja gości z Afryki przebiega bardzo dobrze oraz że ich obecność służy kieleckim klerykom. Studenci z Afryki modlą się z polskimi klerykami, uczestniczą w niektórych zajęciach formacyjnych, mają swojego spowiednika. Poznają historię i kulturę Polski, w czym pomagają im klerycy seminarium.
Dobrze się integrują, są weseli, chętni do współpracy – zauważa ks. Banasik. Praktyczny język polski poznają np. podczas zakupów i wyjść do miasta, w czym towarzyszą im klerycy oraz przy nieformalnych spotkaniach przy kawie.
STACJA7 POLECA
Na co dzień posługują się językiem francuskimi i angielskim. Naszym klerykom też to służy, bo szlifują języki – zaznacza ks. Banasik.
W swoich seminariach ukończyli kurs filozofii, natomiast, kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy i zostać studentami KUL, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.
W kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje obecnie 27 kleryków.
Przeczytaj również
KAI, pa/Stacja7