Nasze projekty

Klerycy z Afryki dołączyli do kieleckiego seminarium. Trwa ich adaptacja

W kieleckim seminarium przebywa obecnie dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ulrich Manomany i Zidane Adriss od listopada rozpoczęli tu formację. Kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.

fot. Mariana C. / Cathopic

Prefekt WSD, ks. Kamil Banasik uważa, że adaptacja gości z Afryki przebiega bardzo dobrze oraz że ich obecność służy kieleckim klerykom. Studenci z Afryki modlą się z polskimi klerykami, uczestniczą w niektórych zajęciach formacyjnych, mają swojego spowiednika. Poznają historię i kulturę Polski, w czym pomagają im klerycy seminarium.

Dobrze się integrują, są weseli, chętni do współpracy – zauważa ks. Banasik. Praktyczny język polski poznają np. podczas zakupów i wyjść do miasta, w czym towarzyszą im klerycy oraz przy nieformalnych spotkaniach przy kawie.

Na co dzień posługują się językiem francuskimi i angielskim. Naszym klerykom też to służy, bo szlifują języki – zaznacza ks. Banasik.

Reklama

W swoich seminariach ukończyli kurs filozofii, natomiast, kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy i zostać studentami KUL, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.

W kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje obecnie 27 kleryków.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę