Nasze projekty

Kard. Nycz przed XXIII Dniem Papieskim: chcemy ten pontyfikat uaktualniać i pokazywać światu

"Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku" - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej przed XXIII Dniem Papieskim, który w tym roku obchodzony będzie 15 października.

fot. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"/twitter.com

Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, z udziałem kard. Kazimierza Nycza, omówiono obchody tegorocznego wydarzenia, m. in. konferencji naukowej i koncertu. Zapowiedziano list polskich biskupów, a także wymieniono nominowanych do „katolickiego Nobla”, nagrody TOTUS TUUS. Przez cały dzień zbierane będą fundusze dla młodych, uzdolnionych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Kard. Kazimierz Nycz zauważył, że odkąd powołano Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia i rozpoczęto w 1999 r. obchody Dnia Papieskiego, coraz bliżej do 25 obchodów, czyli prawie tyle lat, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II. Ten pontyfikat chcieliśmy uaktualniać i pokazywać światu, gdy papieża zabraknie. Tegoroczny Dzień Papieski jest o tyle ważny, że obchodzimy 45. rocznicę wyboru Jana Pawłą II na Stolicę Piotrową. Rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie papieża, ale też w Polsce, w parafiach i w samej tematyce Dnia Papieskiego. Ten pontyfikat w Dniu Papieskim znalazł ważne upamiętnienie, które nas zobowiązuje – mówił warszawski metropolita, wyrażając radość, że orędzie o Fundacji zbierającej fundusze dla stypendystów dociera do każdej parafii oraz że organizowane są różne lokalne obchody Dnia Papieskiego.

ZOBACZ: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka odbędą się także w Rzymie. Co zaplanowano?

Reklama

Hierarcha zapowiedział list polskich biskupów przygotowujący do Dnia Papieskiego, który odczytywany będzie w kościołach w niedzielę 8 października.

„Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat”

Kard. Nycz podkreślił, że ta 45 rocznica wyboru Jana Pawła II zobowiązuje do sięgnięcia do istoty pontyfikatu. Wskazał, że dla młodych nie stanowią już atrakcji żadne „fajerwerki czy inne kremówki” z Wadowic czy Krakowa. Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku. Wiek XX miał naprawdę wielkich i świętych papieży. Nie tylko dlatego, że większość z nich wyniesiona na ołtarze, ale po prostu byli wielcy i święci. Każdy z tych papieży XX wieku wniósł w Kościół coś bardzo ważnego – mówił metropolita, wymieniając poszczególnych papieży. Wskazał że papież Franciszek mocno naciska na kwestię powszechności Kościoła, który nie jest przecież tylko w Europie. Podkreślił, że nie można ulegać pokusie wyboru jednego pontyfikatu i przekonaniu, że ten jest największy, najważniejszy, może ostatni taki. Zwrócił uwagę na konieczność stosowania hermeneutyki ciągłości, o której uczył Benedykt XVI.

Odnosząc się do hasła tegorocznego tematu Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” kard. Nycz podkreślił, że to jedno z najbardziej aktualnych przesłań papieża z polski. Wskazał, że problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny na Ukrainie i w różnych częściach świata. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, obchodzonego 15 października, zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae”, o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Reklama

Ks. Dariusz Kowalczyk zauważył, że istota przesłania Jana Pawła II to nauczanie, że życie jest święte. Pozwolić wszystkim żyć, urodzić się i pozwolić, by mogli żyć godnie i szczęśliwie – wskazał prezes FDNT.

Jak będą wyglądać tegoroczne obchody?

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, w piątek 13 października, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?”. Spotkanie rozpocznie Msza Św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 10:00. Na godz. 11:00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.

Reklama

14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” – statuetki w kształcie anioła wzbijającego się o lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: promocja godności człowieka (nominowani: lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina, Stowarzyszenie Dwie Kreski, dr Paweł Grabowski), „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (Krystyna Gucewicz-Przybora, prof. Paweł Łukaszewski, Marcin Pospieszalski), „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” (oo. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, twórcy portalu jpIIonline.pl, red. Marcin Przeciszewski, ks. prof. Jarosław Merecki) oraz „Totus Medialny im. bp. Jana Chrapka (Media Jasnogórskie, miesięcznik „W drodze”, twórcy filmu „Johnny”). W tym roku przyznana zostanie także nagroda specjalna. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

ZOBACZ TEŻ: „Odnawiasz oblicze ziemi”. Na słowach tego psalmu Jan Paweł II oparł wielką modlitwę za Polskę

W niedzielę 15 października bp Piotr Turzyński – Duszpasterz Polonii, o godz. 9:00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9:00 ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.”. Widzowie koncertu realizowanego w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu będą mogli poznać również sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zdolna i niezamożna młodzież z małych miejscowości, którą można wesprzeć m.in. podczas obchodów Dnia Papieskiego zinterpretuje słowa papieskiej encykliki „Evangelium vitae”. W koncercie wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczo, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół TYLKO TY, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

W dniach 11-12 października odbędzie się 23. Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rodzina.org.pl.

PRZECZYTAJ: „Papież światu”. Warszawskie muzeum upamiętni 45 rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. Zapraszamy również do założenia własnej e-puszki i internetowego kwestowania na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne.

Więcej informacji na stronie internetowej www.dzielo.pl.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja