Okazaliśmy się - Bogu niech będą dzięki - Cyrenejczykami i Weronikami na drodze krzyżowej narodu ukraińskiego - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas rezurekcyjnej Mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Komorowie. Metropolita warszawski podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa ma wzmacniać w ludziach przekonanie, że wartości, którym służą nie są z tego świata.

Kard. Nycz wskazywał, że całym swoim życiem oraz tym, jak żyje, chrześcijanin ma świadczyć o tym, że wierzy w Chrystusa oraz, że jego życie nie ogranicza się do ram życia doczesnego na ziemi. Naszym przeznaczeniem jest zmartwychwstanie – możliwe dzięki temu, że On zmartwychwstał – powiedział kaznodzieja.
Metropolita warszawski wskazywał, że Pan Bóg posyła nas na świat, byśmy pełnili swoje ziemskie powołanie rodzinne, zawodowe i społeczne mając cały czas świadomość, że wartości, którymi żyjemy, dla których pracujemy i którym dajemy świadectwo – nie są z tego świata.
STACJA7 POLECA
„Okazaliśmy się Weronikami i Cyrenejczykami„
Odnosząc się do wojny w Ukrainie kard. Nycz zwrócił uwagę, że ukraińscy uchodźcy kierują się głównie do Polski, a dzieje się to nie tylko dlatego, że mają do nas najbliżej, lecz dlatego iż wierzą, że Polacy pomogą im w ich cierpieniu. Okazaliśmy się, Bogu niech będą dzięki, takimi Cyrenejczykami, Weronikami i niewiastami na drodze krzyżowej narodu ukraińskiego – stwierdził metropolita warszawski.
Hierarcha wspomniał, że Polacy udostępnili uchodźcom swoje mieszkania i dzielą się tym, co mają, a nie tym, co im zbywa. Wyraził nadzieję, że naród ukraiński zwycięży w tej okrutnej i niesprawiedliwej wojnie, która, jak zaznaczył, dzieje się nie tylko w sąsiednim narodzie, ale na granicach naszego kraju.
„Dziękujmy Bogu, że potrafimy pomóc”
Ludzie ludziom gotują taki los, bo kierują się żądzą władzy, panowania, dominowania nad drugim człowiekiem, nad sąsiednim narodem, tak jak w przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej – mówił metropolita warszawski.
Przeczytaj również
Życzył też Ukraińcom, żeby obecny czas był dla nich czasem paschy, a więc przejścia z niewoli, którą im narzucono i z ogromnej krzywdy ludzkiej, z krzyża, który dźwigają – do wolności.
Dziękujmy Panu Bogu, że wyzwala się w nas tyle dobra, że potrafimy podzielić się i pomóc – powiedział kard. Kazimierz Nycz.
KAI, kw/Stacja7