Nasze projekty

„Kapłaństwo jakiego potrzebujemy”. Debata w 100-lecie święceń ks. Stefana Wyszyńskiego

Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce? Między innymi na to pytanie odpowiedzą goście red. Weroniki Kostrzewy, podczas debaty w muzeum Mt 5,14. Wydarzenie będzie także transmitowane online.

Muzeum Mt 5,14/materiały prasowe

W tym roku obchodzimy 100-lecie święceń kapłańskich ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce, to pytanie na które potrzebujemy dzisiaj konkretnej odpowiedzi, myśląc o Kościele przyszłości, w kontekście trudnych bieżących wydarzeń – podkreślają organizatorzy debaty „Kapłaństwo jakiego potrzebujemy”.

Dlatego w przededniu Wielkiego Tygodnia, tydzień przed Wielkim Czwartkiem – wspomnieniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa odbędzie się ogólnopolska, publicystyczno-duszpasterska debata na temat kapłaństwa dzisiaj.

ZOBACZ>>> „Pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę”. Jak swoją prymicję wspominał kard. Wyszyński?

Reklama

Gośćmi red. Weroniki Kostrzewy (Radio Plus) będą: bp Artur Ważny (diecezja tarnowska), prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (Muzeum Mt 5,14), o. Michał Legan (TVP), ks. Tomasz Trzaska, suicydolog (projekt Życie Warte Jest Rozmowy), Grzegorz Polak (Muzeum Mt 5,14), Marcin Jakimowicz (Gość Niedzielny). Debatę rozpocznie Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Mt 5,14.

Debata odbędzie się 20 marca o godz. 14.00 w Muzeum Mt 5,14 (Warszawa, ul. Hlonda 1 – kopuła Świątyni Opatrzności Bożej). Z debaty prowadzona będzie również transmisja on-line na kanale Youtube.

Prymas Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1924 roku. Lata internowania były dla niego czasem refleksji nad misją i posługą kapłana. To z tego okresu pochodzą „Zapiski więzienne”, w których opisuje, jak przeżywa własne kapłaństwo w osamotnieniu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ>>> Kardynał Wyszyński, jakiego nie znaliście. Zobaczcie te urocze fotografie Prymasa!

Drugim ważnym dziełem jest książka „Listy do moich kapłanów”. Jej treść to chyba najpełniejszy obraz modelu sakramentu powołania, którym żył i o który zabiegał. Poczucie odpowiedzialności kapłanów za realizację misji, wysiłek kształtowania doskonałości, postawy ubóstwa, dostrzegania sensu cierpienia, oraz kształtowania postawy ojcostwa i czujności pasterskiej to tylko niektóre z ważnych dla niego aspektów.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę