Nasze projekty

Grzegorz Braun pozbawiony immunitetu poselskiego

Sejm uchylił w środę immunitet Grzegorzowi Braunowi i wyraził zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Poseł w grudniu zgasił gaśnicą świece chanukowe zapalone w korytarzu Sejmu na znak uczczenia żydowskiego święta Chanuka.

fot. Sejm RP/Wikipedia

Sejm przeprowadził głosowanie nad uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi na wniosek prokuratury, która postawiła posłowi aż siedem zarzutów w związku z czynami popełnionymi przez niego w latach 2022-2023.

Prokurator podczas posiedzenia komisji sejmowej wskazywał, że zarzuty wobec Brauna dotyczą m.in. zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przedmiotu czci religijnej.

PRZECZYTAJ: “Tezy Brauna to kłamstwo. Sam Jezus uczestniczył w święcie Chanuki”

Reklama

Chwilę wcześniej Sejm zdecydował, że poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zachowa stanowisko wicemarszałka. Wniosek o pozbawienie go tej funkcji miał związek z zachowaniem Grzegorza Brauna. Po zgaszeniu chanukowych świec Braun udał się na salę plenarną, gdzie głosu w trybie sprostowania udzielił mu prowadzący wówczas obrady wicemarszałek Krzysztof Bosak. Podczas wystąpienia Braun nazwał obchody święta Chanuki „aktem rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu”.

Czyn Grzegorza Brauna spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem nie tylko środowisk żydowskich, ale i hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Antysemicki incydent potępili m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, kard. Grzegorz Ryś – przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, Polska Rada Ekumeniczna oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Ryś dla Stacji7: “Dzień Judaizmu nie jest od tego, by uprawiać politykę”

Reklama

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę