Nasze projekty

Czy 2024 r. zostanie ustanowiony Rokiem Rodziny Ulmów?

Do Sejmu trafił projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. "Są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom" - głosi tekst proponowanej uchwały.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

10 września Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana w rodzinnej Markowej na Podkarpaciu. W projekcie uchwały przypomina się, że w marcu przyszłego roku przypadnie 80. rocznica zamordowania Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką. Ulmowie zostali zabici, gdyż ukrywali Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.

CZYTAJ: Ulmowie. Historia bohaterskiej rodziny

Projekt zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem Kazimierza Gołojucha z Podkarpacia. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Ulmowie są uhonorowani wysokimi odznaczeniami Polski i Izraela, a 10 września 2023 roku zostaną ogłoszeni Błogosławionymi Kościoła Katolickiego”- głosi tekst proponowanej uchwały.

Reklama

Tekst zawiera m.in. skróconą historię małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów, podkreśla ich społeczne zaangażowanie w życie lokalnej wspólnoty. Przypomina, że prawdopodobnie w grudniu 1942 r. Ulmowie zostali poproszeni przez żydowskie rodziny o pomoc w ich ukryciu.

„Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego. Ulmowie ukrywali Żydów przez około 15 miesięcy. Niestety 24 marca 1944 r. w gospodarstwie pojawili się niemieccy żandarmi i zamordowali wpierw Żydów, następnie Józefa i Wiktorię oraz wszystkie ich dzieci” – napisano w uchwale.

CZYTAJ TEŻ: Była jedną z pierwszych osób w miejscu, gdzie zamordowano Ulmów. „Wszystko było we krwi”

Reklama

„Są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym”

Projekt uchwały podkreśla, że ustanowienie 2024 roku Rokiem Rodziny Ulmów powinno nastąpić „ze względu na szlachetność Rodziny Ulmów oraz wielkie i niezwykłe bohaterstwo”.

„Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom” – podsumowuje projekt uchwały.

Tekst przypomina też, że w 1995 r. Rodzina Ulmów została uhonorowana przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie medalem i tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w 2010 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

ZOBACZ: Beatyfikacja rodziny Ulmów. Kiedy obchodzone będzie ich liturgiczne wspomnienie?

W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a od 2018 r. na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy obchodzony jest, ustanowiony przez Sejm RP i Senat RP, Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Uchwała przypomina ponadto, że w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Uroczyste wyniesienie całej rodziny na ołtarze odbędzie się 10 września w Markowej.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę