Nasze projekty

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Kiedy obchodzone będzie ich liturgiczne wspomnienie?

"To wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina" - powiedział abp Adam Szal w kontekście wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. "Planujemy, aby liturgiczne wspomnienie tej nowej grupy świętych miało miejsce 7 lipca – w dniu zawarcia przez Józef i Wiktorię sakramentu małżeństwa" - dodał.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Podczas obrad plenarnych Metropolita Przemyski przedstawił postać Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci, a także zaprosił wszystkich członków episkopatu do uczestnictwa w uroczystościach beatyfikacyjnych. Jak zostało opublikowane w komunikacie na stroni Konferencji Episkopatu Polski – będzie to wydarzenie bez precedensu w dziejach Kościoła, gdyż do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: małżonkowie i dzieci, wśród których jest dziecko nienarodzone. Rodzina Ulmów odważnie praktykowała miłosierdzie chrześcijańskie, żyjąc duchem Ośmiu Błogosławieństw. Wszyscy jej członkowie zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez niemieckich okupantów za udzielenie schronienia prześladowanym Żydom – można przeczytać w komunikacie.

Ważną informacją jest także decyzja Konferencji Episkopatu Polski o peregrynacji relikwii nowych błogosławionych po całym kraju. Biskupi zachęcają do modlitwy o duchowe owoce beatyfikacji i zdecydowali, aby relikwie Błogosławionych peregrynowały w diecezjach w Polsce. Będzie to okazja do ożywienia duszpasterstwa oraz modlitwy w intencji małżeństw, rodzin i dzieci – apelowali biskupi.

CZYTAJ: Relikwie rodziny Ulmów odwiedzą polskie diecezje. „Mamy nadzieję, że zmobilizujemy różnych ludzi do refleksji”

Reklama

„Planujemy, aby liturgiczne wspomnienie tej nowej grupy świętych miało miejsce 7 lipca”

Podczas konferencji prasowej podsumowujące 394. Zebranie Plenarne KEP abp Adam Szal mówił o wielkiej radości nie tylko archidiecezji przemyskiej, ale całego Kościoła z faktu beatyfikacji rodziny Ulmów. Jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Wydarzenie beatyfikacyjne będzie miało miejsce 10 września o godz. 10 w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i gdzie zostali zamordowani, umęczeni Józef i Wiktoria Ulmowie. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości Żydowskiej, wcześniej pomagając innym Żydom prześladowanym tylko dlatego, że są takiej, a nie innej narodowości – zauważył abp Adam Szal.

Metropolita przemyski ogłosił także datę wspomnienia liturgicznego, którym będzie dzień ślubu Józefa i Wiktorii Ulmów: Wspomnę także, że planujemy, aby liturgiczne wspomnienie tej nowej grupy świętych miało miejsce 7 lipca – w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa – ogłosił metropolita przemyski.

Podczas konferencji prasowej ordynariusz przemyski wskazał na witrynę internetową: ulmowie.pl, gdzie dostępne są materiały na temat życia rodziny Ulmów oraz ich procesu beatyfikacyjnego.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę