Nasze projekty

Sejm przyjął nowelizację ws. tabletki „dzień po”. „To całkowicie nieetyczne”

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w prawie farmaceutycznym. Posłowie tym samym przyjęli ustawę o tzw. tabletce "dzień po". Teraz nad przepisami będzie pracował Senat.

fot. jcomp/freepik.com

Nowelizację ustawy ws. tabletki „dzień po” poparło 224 posłów – cały klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 oraz 24 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było 196 posłów: 170 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 7 z PSL, 2 Kukiz’15 oraz cały klub Konfederacji. Od głosu wstrzymała się jedna posłanka – Katarzyna Sójka z PiS.

Teraz nad przepisami będzie pracował Senat. Rząd chce, aby tabletka była dostępna bez recepty od 1 kwietnia.

ZOBACZ TEŻ: “Dzień po”. Historia pewnej redefinicji

Reklama

„To całkowicie nieetyczne”

Przeciwko proponowanym zmianom w ustawie prawo farmaceutyczne protestowało wiele środowisk i organizacji, w tym Polska Federacja Ruchów Obrony Życia czy Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

To całkowicie nieetyczne. Pozbawia rodziców odpowiedzialności za zdrowie i życie swoich nieletnich dzieci, niszczy relacje rodzinne, uczy przedmiotowego podejścia do poczętego dziecka. Pigułka, jeśli zostanie użyta po zapłodnieniu, zabija dziecko w pierwszych dniach jego istnienia – oceniała dr Elżbieta Kortyczko, która na co dzień pracuje na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Stanowisko w tej sprawie wydał także Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zespół zwrócił uwagę na wczesnoporonne działanie obecnych na rynku takich preparatów i ich potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie kobiet.

Reklama

PRZECZYTAJ: Zespół ekspertów KEP: postępowanie aborcyjne to także użycie leków, które uniemożliwiają zagnieżdżenie embrionu

Szczególny niepokój i sprzeciw Zespołu wywołała zapowiedź umożliwienia dostępu tych preparatów dla osób nieletnich, których układ hormonalny jest jeszcze nie w pełni ukształtowany, tym bardziej, że żaden z tych preparatów nie został w sposób wystarczający przebadany pod kątem wpływu na kobiety w wieku poniżej 16. roku życia.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę