Nasze projekty

Bp Stułkowski: w nasze ręce Pan Bóg składa los Kościoła

"Bóg w Kościele nas potrzebuje, by uobecniać śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa" - mówił bp Szymon Stułkowski podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia Rycerzy Jana Pawła II.

fot. Flickr / Episkopat News

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Eucharystii podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia Rycerzy Jana Pawła II z diecezji płockiej. W homilii zwrócił uwagę, że każda Eucharystia uobecnia ofiarę krzyża Jezusa Chrystusa. Punktem kulminacyjnym Eucharystii jest przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Ta przemiana powinna spowodować także przemianę i nawrócenie człowieka.

Biskup płocki odniósł się do postaci patrona parafii – św. Maksymiliana Kolbego. W Auschwitz oddał on życie za innego człowieka – Franciszka Gajowniczka. Eucharystia uzdalnia nas do tego, żebyśmy byli gotowi oddać życie za Boga i za ludzi. Jezus oddał życie za nas grzeszników, umarł z powodu naszych niewierności. Nie chodzi o to, żebyśmy szukali okazji do męczeństwa, to jest wybór Pana Boga – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Przywołał także jubileusz ojców pasjonistów w Przasnyszu w diecezji płockiej, którzy założyli tam klasztor 100 lat temu. Pasjoniści każdego dnia rozważają pasję Jezusa Chrystusa. Ważne jest, aby świadomość tego wydarzenia przynosiła w życiu człowieka dobre owoce.

Reklama

„W nasze ręce Pan Bóg składa los Kościoła”

Bp Stułkowski odniósł się do małej liczby powołań do kapłaństwa i sytuacji w seminariach duchownych. Poprosił uczestniczących w spotkaniu mężczyzn, by słysząc, że ktoś z ich bliskich chce wstąpić do seminarium – ucieszyli się, zareagowali życzliwie, obiecali wsparcie i modlitwę.

Wyraził też nadzieję, że Pan Bóg troszczy się o swój Kościół, a katolicyzm był zawsze w ojczyźnie silny, więc trzeba mieć nadzieję na trwanie wspólnoty Kościoła. Uznał, że zapewne będą miały miejsce w niej przemiany. W nasze ręce Pan Bóg składa los Kościoła. Bóg w Kościele nas potrzebuje, by uobecniać śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – podkreślił hierarcha.

Po Eucharystii Rycerze mieli okazję na osobiste spotkanie z ordynariuszem diecezji. Poza tym podczas diecezjalnego Dnia Skupienia, cześć Rycerzy Jana Pawła II przyjęła awanse na wyższe stopnie.

Reklama

CZYTAJ: Gdy biskup zgubił pierścień, pomógł św. Antoni… Ale nie od razu. „Może dlatego czekałem 9 miesięcy”

Zakon kultywujący nauczanie Jana Pawła II

Zakon Rycerzy Jana Pawła II – Ordo Militiae Ioannis Pauli II – działa w Polsce od 2012 roku. Stara się formować mężczyzn w duchu katolickim oraz kultywować pamięć i nauczanie papieża Polaka. Strojem oficjalnym zakonu są czarne mantule (płaszcze) ze znakiem krzyża i literą M (jak Maryja).

Rycerze świadczą sobie wzajemną pomoc bratnią, umacniają wspólnotę oraz odważnie świadczą o swojej przynależności do Kościoła katolickiego. Pełnią apostolat, na przykład prowadząc działalność społeczną, charytatywną, patriotyczną. Formy apostolstwa w parafiach odbywają się we współpracy z proboszczem.

Reklama

W diecezji płockiej zakon liczy kilkuset członków. Funkcję komandora pełni Janusz Paczkowski. Kanclerzem generalnym Komandorii Płockiej jest Adam Szarota. Są oni zarazem oficerami generalnymi Komandorii Płockiej. Kapelanem Diecezjalnym Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II jest ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę