Nasze projekty

Abp Ryś do kleryków: przypatrzcie się, czy poznanie Boga na cokolwiek się przekłada w waszym życiu?

W czasie mszy świętej na zakończenie roku formacyjnego w seminarium, abp Grzegorz Ryś mówił do alumnów, że "studia, które zmierzają do tego, by poznawać to, co Boże są niesłychane ważne".

fot. Archidiecezja Łódzka

Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, na pięciu kursach, studiuje 31 alumnów, wśród których jest trzech wyświęconych w tym roku diakonów oraz pięciu kleryków z roku propedeutycznego.

Dzisiejsze słowo jest niesłychanie ważne, byście zrobili sobie scrutinium wedle innych zasad niż te, które są dostępne wszystkim profesorom. Studia, które zmierzają do tego, by poznawać to, co Boże są niesłychane ważne, ale to, co Jezus do was mówi na końcu roku brzmi: Przypatrzcie się, czy poznanie Boga na cokolwiek się przekłada w waszym życiu? Na ile to poznanie przeradza się w cnotę, na ile poznajecie Boga w praktyczny sposób? – pytał alumnów arcybiskup.

Przez ostatnie trzy tygodnie wytężonej pracy, alumni zdawali egzaminy w sesji letniej. Po jej zakończeniu, w modlitwie podziękowali za miniony czas dorastania do kapłaństwa, który wyrażony został w zdobywaniu wiedzy, ale także poprzez liczne praktyki, w czasie których spotykali się z wiernymi w parafiach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy też punktach Caritas.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto pójść na pielgrzymkę?

Odnosząc się do dzisiejszej liturgii słowa Bożego metropolita łódzki wskazał na uczniów, którzy poznając Chrystusa ubogiego otworzyli swe sakiewki. Duchowny wyjaśnił, że to spotkanie pozwoliło im przeżyć łaskę, która ich zmieniła ku dawaniu w radości, pośród ucisku. Dawali z prostotą, z bogactwem prostoty. Nie tylko dali jałmużnę, ale dali ją hojnie, z radością, i z prostotą. Nic innego nie spowodowało takiej ich postawy jak to, że poznali Jezusa, który dla nich stał się ubogi, aby byli bogaci Jego ubóstwem – tłumaczył.

Łaska jest dana wszystkim. Ufam, że ta łaska rozlewa się bardzo szeroko w każdym z naszych seminarium. Byłoby wielkim dramatem, gdyby istniało seminarium, w którym nie poznaje się Jezusa Chrystusa ubogiego. To by było straszne. Ufam, że ta łaska jest tu hojna, i że poznajecie Jezusa Chrystusa ubogiego, który dla was stał się ubogim, aby was swym ubóstwem ubogacić. Pytanie brzmi: w jakiej mierze poznanie Jezusa Chrystusa was zmienia, w jakiej mierze przynosi ono obfite owoce? Co z wami robi znajomość Jezusa Chrystusa ubogiego? – pytał duchowny.

Reklama

Dzisiejszą Eucharystię wraz z arcybiskupem łódzkim koncelebrowali wychowawcy seminarium oraz księża profesorowie. Na liturgii, obok kleryków seminarium diecezjalnego obecni byli alumni z Seminarium 35+ oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.

PRZECZYTAJ: Znamy tegorocznych finalistów nagrody „Ślad”

Przed błogosławieństwem ks. dr Sławomir Sosnowski podziękował w imieniu społeczności seminaryjnej s. Matyldzie za jej ofiarną posługę w WSD oraz świeckim, którzy przez długie lata pracowali w kuchni seminaryjnej, przygotowując posiłki dla alumnów i profesorów WSD.

Reklama

Eucharystia zakończyła rok akademicki 2022/2023 – rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę