Nasze projekty
Fot. prostooleh/Freepik

Czy katolik może wziąć ślub kościelny z osobą niewierzącą? Odpowiada ks. Bogusław Kowalski

Czy ślub katolika z osobą niewierzącą jest możliwy? Jak wygląda ślub z osobą innego wyznania? Ksiądz Bogusław Kowalski wyjaśnia wątpliwości.

Reklama

Michał Łopaciński: Ona katoliczka – wierząca, praktykująca. On – ateista. Zapada decyzja o ślubie. Co mają zrobić, zwłaszcza, że jej zależy na ślubie kościelnym?

Ks. Bogusław Kowalski:
Miałem wiele takich przypadków. Gdy spotyka się dwoje młodych ludzi, z których jedno jest osobą wierzącą – katolikiem czy katoliczką, przede wszystkim część osób w ogóle nie wie, że takie śluby są możliwe, że można zawrzeć związek małżeństwa w Kościele z osobą niewierzącą. Jest to tzw. ślub jednostronny. W obecnych zaleceniach jest żeby nie błogosławić tych małżeństw na Mszach świętych, żeby osób niewierzących nie przymuszać do uczestnictwa w Najświętszej Ofierze.

CZYTAJ: Czego nie może zabraknąć w przygotowaniach do ślubu? 5 ważnych wskazówek od o. Adama Szustaka

Jak proceduralnie wygląda taki ślub?

Trzeba napisać pismo do biskupa o pozwolenie na taki ślub.

Reklama

Kto je pisze – młodzi czy ksiądz?

Ksiądz. Młodzi podpisują zobowiązanie w trzech egzemplarzach, że osoba deklarująca się jako osoba niewierząca nie będzie czyniła trudności w praktykach religijnych małżonce lub małżonkowi i nie będzie przeszkadzała w katolickim wychowaniu dzieci. Jeden egzemplarz zostaje w parafii, drugi w kurii, trzeci dostaje osoba będąca katolikiem. Strona katolicka dodatkowo pisze także zobowiązanie, że zrobi wszystko, by zachować wiarę katolicką i jej nie utracić, to jest proceduralna formalność.

Jak wygląda taki ślub? Posłuchaj:

Reklama

SalveNet, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę