Nasze projekty
Reklama
fot. Dulce María/Cathopic

Boże Ciało 2024 – kiedy wypada?

Boże Ciało 2024 to uroczystość, której datę warto już dziś wpisać w kalendarz! Sprawdź kiedy wypada i jak dobrze przeżyć ten czas!

Boże Ciało 2024 to uroczystość, która zawsze przypada w czwartek. Tak będzie i w tym roku, jednak dokładna data tego święta co roku jest inna, bowiem jest ono ruchome, podobnie jak Wielkanoc.

Boże Ciało 2024

Boże Ciało, a właściwie rzecz ujmując Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w 2024 r. wypada 30 maja. To święto nakazane, co oznacza, że tego dnia Katolicy są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej. Wypada ono zawsze w czwartek, po Niedzieli Trójcy Świętej i dokładnie 60 dni po Wielkanocy między 21 maja, a 24 czerwca. To wyjątkowe święto łączy się z celebracją Eucharystii oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

Czytaj także >>> Zachwycające kwietne dywany na Boże Ciało. „Ma być kolorowo, pachnąco i pięknie!”

Reklama

Boże Ciało – historia

Początki obchodzenia Bożego Ciała sięgają XIII wieku, a jego ustanowienie przypisuje się św. Juliannie z Kornillon. Jednak to papież Urban IV w 1264 roku, po uzyskaniu zgody od św. Tomasza z Akwinu, ustanowił to święto dla całego Kościoła katolickiego. Decyzja ta była odpowiedzią na wydarzenia związane z cudem eucharystycznym, który miał miejsce w Bolsenie. Boże Ciało ma na celu podkreślenie tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii oraz zacieśnienie więzi wiernych z Jezusem Chrystusem.

W Polsce Boże Ciało jest jednym z najbardziej uroczystych dni w roku. Tradycyjnie, po Mszy Świętej, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem przez ulice miast i wsi. Droga procesji ozdobiona jest kwiatami, a wierni wraz z duchownymi śpiewają pieśni religijne. W trakcie procesji zatrzymuje się przy przygotowanych czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery Ewangelie i śpiewane suplikacje.

Czytaj także >>> Boże Ciało – uroczystość z potencjałem

Reklama

Boże Ciało jest świętem, które ma na celu pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii. Jest to także okazja do publicznego wyznawania wiary oraz podkreślenia związku między wiarą a życiem codziennym. Procesja ulicami miasta symbolizuje przenoszenie Chrystusa do świata zewnętrznego, co jest wyrazem chrześcijańskiego wezwania do szerzenia Dobrej Nowiny i budowania wspólnoty.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja