Brian Tracy, znany twórca poradników motywacyjnych i z zakresu efektywności pracy, przekonuje, że trzeba “połknąć żabę”. Czyli zaczynać pracę od największego i najważniejszego zadania, które odwlekane przeradza się w rzecz “nie do ogarnięcia”. Czy to sprawdza się również w procesie przyswajania wiedzy?
Św. Tomasz przedstawia alternatywną koncepcję, która powinna spodobać się szczególnie tym, którzy muszą się “rozkręcić”, zanim podejmą naważniejsze działanie.

Przeczytaj również
Akwinata uczy, że w kwestii nauki nie warto rzucać się na głęboką wodę. Radzi, by zacząć od “strumyków” – rzeczy prostych, które doprowadzą do trudniejszych zadań. Takie rozumienie procesu uczenia wydaje się być bardziej dopasowane do rozwoju człowieka. Logika też wskazuje, że dokonywanie skomplikowanych operacji matematycznych wymaga uprzedniego przeprowadzenia prostszych działań. A grę w wymarzonej piłarskiej Lidze Mistrzów poprzedza wiele treningów na szkolnych boiskach.
Metoda św. Tomasza przypomina zatem bardziej “powolne gotowanie” wspomnianej wyżej żaby (dzięki czemu nie poparzy nas, wyskakując z gorącej wody), niż połykanie jej. Życie pokazuje też, że zaczynanie od spraw najtrudniejszych możliwe jest dopiero wtedy, gdy wcześniej przyswojono i “przerobiono” wiele mniej skomplikowanych zadań.
Gretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”
Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?
Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.